Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Motoru çalınan gemi hurda oldu

Giriş Tarihi: 11.8.2015
Motoru çalınan gemi hurda oldu

İskenderun Körfezi'nde 2010'da seferden men edilen 37 metrelik gemi, motorunun çalınması ve bakımsızlık nedeniyle battı. Batık gemi sudan çıkarılarak hurdaya ayrıldı

İskenderun Körfezi'nde 2010'da haciz ve seferden men işlemi uygulanan Türk bandıralı 'Sibel' adlı gemi, motorunun çalınması ve bakımsızlık nedeniyle battı. Deniz trafiği ve sağlığı için risk oluşturması üzerine batık gemi, İskenderun Liman Başkanlığınca sudan çıkarılarak hurdaya ayrıldı.

MOTORUNU ÇALDILAR

37,2 metre uzunluğunda ve 237,58 grostonluk gemi, 2010'da geldiği İskenderun Körfezi'nde haczedilerek seferden men edildi. Balıkçılar barınağı açığında duran geminin motoru bir süre sonra kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı. Bakımsızlık nedeniyle 17 Mart'ta su alarak batan geminin, deniz trafiğini olumsuz etkilediği ve sağlık problemleri oluşturabileceği gerekçesiyle sudan çıkarılması için ihale açıldı.

3 PARÇAYA AYRILDI
İhaleyi kazanan firma tarafından denizin altında 3 parçaya ayrılan gemi, daha sonra karaya çıkarıldı. Batık gemiyi sudan çıkaran şirketin sahibi Ümit Özdemir, geminin kum taşımak amacıyla kullanıldığını söyledi. Batığın uzun zamandır İskenderun Balıkçılar Barınağı'nda ulaşım açısından risk oluşturduğunu belirten Özdemir şunları kaydetti:

TEHLİKE SAÇIYORDU

Motor ve motor yardımcıları çalınan gemi uzun yıllar denizi işgal etti. Daha sonra da çürüyerek battı. İskenderun Liman Başkanlığı da seyir ve can güvenliği emniyeti açısından gemiyi karaya aldırdı. Bu geminin üzerindeki midye ve deniz canlıları da insan sağlığı açısından tehlike yaratıyor. Ayrıca vatandaşlar etrafında dolaşıyor. Bu nedenle geminin denizden çıkartılması gerekiyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Motoru çalınan gemi hurda oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz