X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İslamiyet'de hoşgörü önemli bir kavram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İslamiyet'de hoşgörü önemli bir kavram

  • Giriş Tarihi: 12.12.2015
İslamiyet'de hoşgörü önemli bir kavram
İslamiyet'de hoşgörü önemli bir kavram

İskenderun'da düzenlenen hoşgörü konferansında konuşan tasavvuf araştırmacısı Cemalnur Sargut, İslamiyet'te hoşgörünün çok önemli bir kavram olduğunu söyledi

İskenderun Belediyesi tarafından düzenlenen 'Dinler ve Kültürler Arası Hoşgörü' konulu konferansa İskenderun halkı yoğun ilgi gösterdi. Ünlü tasavvuf araştırmacılarından yazar Cemalnur Sargut, İskenderunlularla buluştu. Konferans öncesi konuşan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, rutin ve klasik belediyecilik anlayışından uzak hareket ettiklerini belirtti. Tasavvuf araştırmacısı-yazar Cemalnur Sargut, İslam'da hoşgörü, sevgi, saygı ve kardeşlik bağlarının önemine değindi. Sargut, "Sevgi, barış, alçak gönüllülük, adalet ve erdem hoşgörüyü doğururlar. İslam dininde kişisel ve toplumsal tüm ilişkilerde temel barış ve evrensel ahlak kuralları, insaf, adalet, eşitlik, esenlik, sevgi ve hoşgörüdür. Bu manada dinimizde hoşgörü kavramı çok önemlidir" dedi.

BAŞKAN PLAKET VERDİ

Belediye Başkanı Seyfi Dingil, konferansa katılarak halkımıza önemli bilgiler aktaran ünlü tasavvuf araştırmacısı- Yazar Cemalnur Sargut'a günün anısına plaket takdim etti. Belediye Kültür Sarayı'nda gerçekleşen konferansa İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İlçe Emniyet Müdürü Zeki Balcı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, davetliler ve İskenderun halkı katıldı.