X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Otoparka çevrilen kaldırımlar çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Otoparka çevrilen kaldırımlar çöktü

  • Giriş Tarihi: 16.6.2016
Otoparka çevrilen kaldırımlar çöktü
Otoparka çevrilen kaldırımlar çöktü

’un gözde semti Nantaşı’na denk gösterilen Mithat Saraçoğlu Caddesi’nde yayalara geçit yok. Araçlar çift sıra park edince, daha 2 yıl önce yapılan kaldırımlar yer yer çöktü

Adana'nın en gözde semtlerinden dünya markalarını satan mağazaların bulunduğu Mithat Saraçoğlu Caddesi'ndeki (Metro Sineması Sokağı) kaldırımların hali içler acısı. İnsanların daha rahat alışver yapması, çocukları ile birlikte gönül rahatlığı ile gezmesi için düzenlenen kaldırımlar araç parkından geçilmez oldu. Bazı işletmelerin valeleri kaldırımları otopark gibi kullandığı için araç parkı bazen iki hatta üç sıraya ulaşıyor. Böyle olunca da yayalara yürüyecek yer kalmıyor. Bu yetmiyormuş gibi araç parkı yüzünden kaldırımlar yer yer çökmeye başladı. 'un en gözde semti Nişantaşı gibi önem kazanan Mithat Saraçoğlu Caddesi'nde eski Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz döneminde düzenleme yapıldı. O dönemde başlayan çalışmalar MHP'li Hüseyin Sözlü'nün iş başına gelmesinden sonra tamamlandı. Caddedeki marka ürünler satan mağaza sahipleri, bu gelişmelerden memnun kalmış, bölge otopark sorununun da mutlaka çözümlenmesini istemişti. Yeni düzenlemeye göre kaldırımlar genişlemiş, caddeler ise daralmıştı. tek yönlü olarak işlemeye başladı.

VALELER BAŞ BELASI
Caddedeki mağaza sahiplerinin sevinci uzun sürmedi. Geniş kaldırımlar araçlardan geçilmez oldu. Bazen çift sıra, akşam saatlerinde üç sıralı parklar yüzünden hem yayalar, hem de mağaza sahipleri çok dert yanmaya başladı. Bazı işletmelerde çalışan valeler, kaldırım işgalinin adeta mimarı oldu. Müşterilerin araçlarını kendilerine ayrılmış özel yer gibi kaldırımlara çeken ve bundan para kazanan valeler, mağaza sahiplerinin uyarılarını dikkate dahi almıyor. Bu durumdan bazı mağaza sahipleri ile valeler arasında tartışmalar yaşandığı da bildirildi. Trafiğin günün her saatinde keşmekeş olduğu Mithat Saraçoğlu Caddesi'nde kaldırımlarda da yer yer çökmeler başladı. Yoğun araç parkı yüzünden kaldırım taşlarında kırılmalar ve çökmeler olduğunu söyleyen mağaza sahipleri, "Bölgede otopark olmayınca herkes geliyor araçlarını ikili üçlü park edip gidiyor. Valeler de işin tuzu biberi. Bu durumda olan mağaza sahiplerine oluyor. Yüz binlerce lira kira ödeyen, her mağazada en az 10 kişi çalıştıran işletmeler bu yüzden perişan oldu. Büyükşehir Trafik Zabıtası'na defalarca bilgi verdik ama bu birim sadece tabeladan ibaret galiba" dediler.

100 TONLUK TIR MI GEÇTİ BURADAN
Mithat Saraçoğlu Caddesi'nin Ziyapaşa Bulvarı ile kesiştiği noktaya kaldırım taşlarının kırıldığını ve çökme meydana geldiğini görenler, "Ne oldu buradan 100 tonluk TIR mı geçti?" diye sormadan edemiyorlar.