X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Eğitim uzmanından eğitim için taktikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Eğitim uzmanından eğitim için taktikler

  • Giriş Tarihi: 25.6.2016
Eğitim uzmanından eğitim için taktikler
Eğitim uzmanından eğitim için taktikler

Yoğun öğrenci nüfusunun bulunduğu ülkemizde yıllardır düzeyde yapılan ortaöğretime geçiş sınavlarının zorunluluk olduğunu söyleyen Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şener Büyüköztürk, başarının sadece sınavlarda yüksek puanlar almak olmadığını belirtti. Büyüköztürk, "Çocuklarımıza hayatta başarılı olmanın nedenini sadece tasarlanmış sınavlardan 'başarılı olmak' olmadığını göstermeliyiz, hissettirilmeliyiz" dedi.

TEST KİTAPLARI
Çocuklarda öğrenmeyi zorunluluk olmaktan çıkartacak bir anlayışın öncelik olarak alınması gerektiğine işaret eden Büyüköztürk, "Çocuklarımıza, başkasına yardım etmenin, arkadaş ilişkilerinde adaletli olmanın, okumanın sınavlarda yüksek puan almaktan daha değerli olduğunu vurgulamalıyız. Evlerimizi test kitaplarından kurtarmalıyız. Hayatı tanımlayan, milli ve insani değerlerimizin gelişimine katkı sağlayan kitaplarla donatmalıyız" diye konuştu.

EŞİTSİZLİK KALKMALI
TEOG sınavının kaldırılmasının önündeki en önemli engelin liseler arasındaki nitelik farkları ve buna dair oluşan hiyerarşisi olduğunu belirten Büyüköztürk, "Başta MEB olmak üzere toplumun tüm kesimleri nitelikli eğitime erişimdeki bu eşitsizliği ortadan kaldırmak için güç birliği yapmak ve bu konuda kararlı, ısrarcı olmak durumundadır. Bu aynı zamanda ahlaki, vicdani bir sorumluluktur. Anne babaları, 'Evladım sınavına çalış' söyleminden kurtarmalıyız" şeklinde konuştu.