X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ercan Atalay : Sporda başarı ve değerler…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ercan Atalay : Sporda başarı ve değerler…

  • Giriş Tarihi: 17.9.2016

Sahada, sokakta şahit olduğumuz şiddet görüntüleri, haberleri, doping tespitlerine bağlı olarak kaybedilen madalyalar ve spordan men cezaları sportif değerlerden uzaklaşılmasının sonucudur.

Spor, sporda başarı ve başarıyı etkileyen faktörler hakkında daha önceleri pek çok kez yazı yazmıştım. Sporda başarıyı doğrudan etkileyen değerler hakkında yeni bir yazı dizisi yazmaya karar verdim. Toplumsal değerler; toplum tarafından en iyi, en doğru ve en faydalı olduğu kabul edilen genelleştirilmiş davranış prensipleridir. Bu prensipleri günlük ve spor yaşamımızda yoğun olarak yaşamaktayız. Toplumsal değerler ele alındığında toplumu teşkil eden genel kurumların tamamının kendine ait değerler içerdiği görülmektedir. Bu kurumlar (aile, eğitim, din, siyaset, ekonomi, spor vb) toplumsal değerlerin benimsenmesinde, yaşatılmasında ve yaygınlaştırılmasında önemli rol üstlenir. Toplumsal değerler de içerisinde değişime uğramaktadır. Günümüzde bir endüstri olarak kabul edilen spor da değerler değişiminden payını almakta, zaman zaman özünü oluşturan değerlerden uzaklaşmaktadır. Sahada, sokakta şahit olduğumuz şiddet görüntüleri, haberleri, doping tespitlerine bağlı olarak kaybedilen madalyalar ve spordan men cezaları sportif değerlerden uzaklaşılmasının sonucudur. Spor aktivitelerinin fiziksel, zihinsel ve psikolojik yararlarını ortaya koyan çalışmalar maalesef çok yeterli değildir. Spor yoluyla kazanılan değerlerin korumamız gereken toplumsal değerlerle örtüşmesi beklenmektedir. Bu beklentiden yola çıkarak toplumsal eğitim ve spor eğitimi süresince toplumsal değer algısı yaratmaya öncelik verilmelidir. Bu nedenle eğitim süreci içerisinde ilgili kurumların sorumlulukları doğru belirlenmelidir. Önümüzdeki yazılarda spor ve değerler konusunu örneklemelerden de faydalanarak daha kapsamlı anlatacağım. Toplumsal değerlerden uzaklaştığımız zaman sosyal yaşam ve sporda da geri kalacağımızı hatırlatmaya çalışacağım. Değer görmek istiyorsak, değerlere saygı duymak ve sahip çıkmamız gerekir

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.