X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şentop: Vesayeti söküp atacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şentop: Vesayeti söküp atacağız

  • Giriş Tarihi: 18.3.2017
Şentop: Vesayeti söküp atacağız
Şentop: Vesayeti söküp atacağız

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, “Yaptığımız değişiklikle sağ tarafta oturanın araca kumanda etmesine imkan veren vesayet mekanizmasını söküp atıyoruz” dedi

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, 16 Nisan'da yapılacak olan halk oylamasıyla ilgili olarak, "Yapılması gereken sağ tarafta oturanın araca kumanda etmesine imkan veren mekanizmaları sökmektir. Bu 19. değişiklikle aracın sağ tarafında araca kumanda imkanı veren mekanizmalarını söküyoruz" dedi. Şentop, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenen "Yeni Hükümet Sistemi Olarak Cumhurbaşkanlığı" konferansına katıldı.

ARAP BAHARI ÖRNEĞİ
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra anayasalara yeni bir anlam yüklendiğini belirten Mustafa Şentop, savaşın galiplerinin 'hem seçim olsun, hem de bizim çocuklar kazansın' anlayışıyla bir sistem kurduğuna değinerek, "Arap Baharı'nda diktatörler gidiyor, serbest seçim olacak, çok parti olacak ama baktılar ki onların çocukları kazanamıyor ondan sonra Arap Baharı, farklı bir seyir aldı. Hem seçim olması hem de onların çocuklarının kazanması için en önemli enstrüman anayasalar" dedi.

KONTROL KİMDE?
Aday sürücülere eğitim verilen araçları örnek veren Şentop, şöyle devam etti: "Bu araçlar trafikte baktığınızda dışarıdan seyreden araçlar gibi normal ama içerisinde sol tarafı aynı. Sürücünün kullanacağı şekilde düzenlenmiş ama aracın sağ tarafında da oturan kişinin araca kumanda etmesine imkan veren mekanizmalar var. Aracı soldaki kullanıyor ama sağdaki de istediği, gerek gördüğü zaman aracın sürüşüne müdahale ediyor. Soldaki seçilmiş siyasetçi, sağdaki de vesayetin temsilcisi.