Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İNCİ PARLAKLIĞINDA BİR EŞKIYA DİZİSİ GECESİ

Giriş Tarihi: 7.11.2016 13:15 Güncelleme Tarihi: 26.12.2016 17:49
İNCİ PARLAKLIĞINDA  BİR EŞKIYA DİZİSİ GECESİ

Eşim Özlem ve minik kızım Ela'ya bu karda kışta yol eziyeti çektirmemek için onları Edremit'te bırakıp İstanbul'a gelmişim. Demem o ki, yanımda kalbimin sadece üçte biri var. Günlerden salı... Yani 'Eşkıya' gecesi... Dizi izlenecek, yetinilmeyecek, kayıtlar tekrar tekrar seyredilip notlar alınacak vs... Ama 'gurbet'de zor be kardeşim. Tamam, buldum... Evde bir pizza partisi düzenleyip konu komşuyu çağırarak hem 'Eşkıya' keyfini katlamak, hem de yalnızlık ve özlemi azaltmak en iyisi.

Önce market alışverişi, sonra pizzacıya sipariş... Edremit'ten gelirken Kemalpaşa'dan aldığım 'halis' tatlılar da tabaklara yerleşti mi tamamdır... Peki, hangi tabaklara? Geceyi konuklarımdan sonra renkli, neşeli ve hepsinden önemlisi de 'zarif ve asil' kılan bölüm de işte burası zaten. Karaca harika bir ürün çıkarmış. Adını da Fine Pearl koymuş. Tek kelime ile 'inci gibi' bir yemek takımı. İçinde gerçek inci var.

GÖREN HERKESTE HAYRANLIK UYANDIRIYOR

İnci dediğiniz şey, öyle kolay yetişmiyor. Bir istiridyenin kabuğunun içinde özenle yıllanması gerekiyor. Pahalılığı da bu meşakkatten kaynaklanıyor zaten. İşte o inci, kil, kuvars ve feldspar denilen madde karışıp bir hamur haline getirilerek 48 saat bekletiliyor. Kuruyan karışım filtreleniyor, sonra elle şekil veriliyor. Ardından 24 saat boyunca sırlanıyor ve 18 saat süreyle fırınlanıyor. Sonra da gören herkeste büyük hayranlık uyandıran o desenler, takımlara elle işleniyor. Özetle; bu takımı üretmek, bir inci tanesinin başından geçen kadar zorlu bir süreç.

Konuklarım, birer ikişer geliyor. Site yöneticimiz, deneyimli emlak danışmanı Aydın Başardı ve zarif eşi Şenay Hanım ile güzeller güzeli komşumuz, Rus kökenli Vlada gözlerini masaya serilmiş Karaca'nın inci serisi Fine Pearl'den alamazken, ben de onlara bu eşsiz güzellikle ilgili 'teknik' bilgileri aktarıyorum. İncinin nasıl insan sağlığına faydalı olduğundan, kabarcık ve pürüz barındırmayan tabak çanak yüzeylerinin sofralarımıza nasıl hijyen ve sağlık kattığından uzun uzun söz ediyorum.

YÜZÜM 'İNCİ BEYAZI' OLUVERİYOR!

Sitemizi yıllardır bir CEO titizliğinde yöneten ve bir dediğimizi iki etmeyen Aydın Bey ve eşi Şenay Hanım ile hoşbeş ettikten sonra dizi saati de gelip çatıyor. Ama olan da bizim 'Eşkıya'ya oluyor. Zira ben ve konuklarım, gözlerimizi ilk kez deneyimlediğimiz Karaca'nın inci serisinden alamadığımız için diziye bir türlü konsantre olamıyoruz. Gecenin sonunda hepimiz, dostluğumuzun inci kadar çaba gerektirdiğini bilerek, en az onun kadar güçlü ve uzun ömürlü olmasını diliyoruz. Ancak gecenin sonunda beni tatsız bir sürpriz bekliyor. Konuklarımı uğurlarken onlara "Kendi ellerimle yaptım" dediğim pizzaların asıl sahibi olan pizzacının kuryesi kapıyı çalıp da, "Abi, ücreti fazla hesaplamışız. Alın şu 12 lira para üstünü" deyince yüzüm 'inci beyazı' oluveriyor!

Peki dönüşte Özlem'e ne hediye götüreceğim? Hah tamam, onu da buldum. Şu küçük tatlı tabaklarından birini kazara(!) kırıp parçalarını kolye gibi ipe dizdim mi tamamdır. Eee ne de olsa gerçek inciden...

Detaylı bilgi için tıklayınız.

İlandır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İNCİ PARLAKLIĞINDA BİR EŞKIYA DİZİSİ GECESİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz