X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Filizlere Avrupa’dan Büyük Onur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Filizlere Avrupa’dan Büyük Onur

  • Giriş Tarihi: 18.7.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
AVRUPA KAMU YÖNETİMİ ENSTİTÜSÜ, KARŞIYAKA'NIN "FİLİZLERİNİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ-HER APARTMAN İLE BİR ÖĞRENCİ OKUTUYORUZ" PROJESİNİ, AVRUPA'NIN EN İYİ 26 PROJESİ ARASINDA GÖSTERDİ. BÜYÜK ÖDÜL İÇİN KASIM AYINDA HOLLANDA'YA GİDECEK OLAN BAŞKAN AKPINAR,
Filizlere Avrupa’dan Büyük Onur

Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü, Karşıyaka’nın "Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz-Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz" projesini, Avrupa’nın en iyi 26 projesi arasında gösterdi. Büyük ödül için Kasım ayında Hollanda’ya gidecek olan Başkan Akpınar, "Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs sağlamak adına, toplumsal dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyoruz. Bu çabamızın ödüllendirilmesi bizim için büyük onur" dedi.
’de Karşıyaka Belediyesi tarafından başlatılan ve kısa sürede Türkiye’nin en önemli sosyal sorumluluk projeleri arasında gösterilen Karşıyaka’nın "Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz - Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz" projesine bir büyük onur da Avrupa’dan geldi. Belediyenin organizasyon gücü ve halkın örgütlenme becerisi ile üniversite öğrencilerine karşılıksız burs imkanı sağlayan proje; Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü tarafından, iki yılda bir düzenlenen Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri’nde, Avrupa’nın en iyi 26 projesi arasında gösterildi.
TÜRKİYE’DEN SADECE KARŞIYAKA VAR
Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri için, 21 ülkesinden 266 proje katıldı. Uygulanabilir nitelikte sadece 26 proje seçilirken, Türkiye’den sadece Karşıyaka Belediyesi’nin, Karşıyaka’nın Filizleri Projesi listede yer aldı. Eylül ayında Karşıyaka’ya gelecek olan komite üyeleri, projenin detaylarını inceleyecek. İnceleme sonucunda, Filizlerin birincilik için de şansı yükselecek. Büyük ödül olan En İyi Uygulama Ödülü ise Kasım ayında Hollanda’nın Maastricht kentinde verilecek.
"BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR"
Büyük ödül için Kasım ayında Hollanda’ya gidecek olan Başkan Akpınar, "Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs sağlamak adına, toplumsal dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyoruz. Apartmanları, esnafı, sivil toplum kuruluşlarını örgütleyerek ihtiyaç sahibi üniversitelilere burs sağlıyoruz. Şu ana kadar 200’ü aşkın üniversitelimi bu projeden faydalanıyor. Sayımızı daha da artıracağız. Bu çabamızın ödüllendirilmesi bizim için büyük onur" diye konuştu.
"KARŞIYAKA’NIN FİLİZLERİ PROJESİ"
Belediyelerin yasal olarak üniversite öğrencilerine burs verememesi üzerine, örnek bir sosyal sorumluluk projesi başlatan Karşıyaka Belediyesi, duyarlı Karşıyakalıları örgütleyerek Karşıyaka’nın Filizleri Projesi’ni başlattı. Burs vermeyi kabul eden apartman sakinleri, ihtiyaç sahibi üniversitelilerle bir araya getirilerek burs sağlandı. Kısa sürede taksi durakları, esnaflar, meslek odaları, dernekler, belediye çalışanları ve muhtarlar da projeye dahil olarak üniversitelilere burs vermeye başladı. Proje, farklı il ve ilçelerce de örnek alınarak uygulamaya başlandı. 10 aylık süreçte 200’ü aşkın öğrenci burs aldı. Üniversitelilere, 10 ay boyunca, ayda 300 lira burs sağlanıyor.