Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlara özel

Giriş Tarihi: 31.3.2016 12:07 Güncelleme Tarihi: 31.3.2016 12:12
Kadınlara özel vitamin

Hamilelik, menopoz ve osteoporozla birlikte kadın vücudu yıpranıyor. Bu durumda bazı ve minerallerin imdada yetiştiğini söyleyen uzmanlar, doğru gıdalarla kadınların canlandığına dikkat çekiyor...

ayrı özen istiyor. Öyle ki, doğumla birlikte kadınların bağışıklık sistemleri zayıflamaya başlıyor. Enfeksiyonlara karşı vücutları savunmasız hale geliyor. İlerleyen yaşlarda yeterli K ve ile kalsiyum alınmaması halinde menopoz sonrası osteoporoz (kemik erimesi) gibi sıkıntılar baş gösteriyor. Uzmanlar kadınların ihtiyaç duyduğu leri ve hangi gıdalarda bulunduğunu şöyle anlatıyor...

Antioksidan (A, C ve E vitamini): Kalp, göz, deri ve beyni etkileyen bu güçlü ın eksikliğinde yaşlanma ve birçok hastalık kadınları güçsüz düşürüyor. Bağışıklığı güçlendiren bu vitaminler cilt kanserini de engelliyor.

D VİTAMİNİ: , süt ürünleri ve mantar bu vitaminden yana zengin. Kemik sağlığı, beyin fonksiyonları ve hormonlar için önemli.

K VİTAMİNİ: Kan pıhtılaşmasının sağlaması açısından çok önemli olan bu vitamin kalp hastalıklarını önlüyor. Brokoli, lahana, , yumurta ve süt ürünlerinde bulunuyor.

B VİTAMİNİ: Kadınların metabolizması için B12 ve folat çok önemli. Bilişsel işlevleri artıran K vitamini yumurta, balık, et, süt ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde bulunuyor.

DEMİR: Akciğerlerden dokulara kan yoluyla oksijen taşıyan protein türünü üretmek için şart. Yumurta, et, balık ve kümes hayvanlarında, yeşil yapraklı sebzeler ve fasulyede bulunuyor.

İYOT : Hamile kalmak ve bebeğin beyin gelişimi için önemli. Tiroid üretiminde rol oynayan iyot deniz ürünlerinde mevcut.

MAGNEZYUM: Eksikliğinde kas spazmları, bacak krampları, uykusuzluk, sinirlilik, kabızlıkortaya çıkıyor. Yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar bakımından zengin.

KALSİYUM: Eksikliğinde kemik erimesi, diyabet ortaya çıkabilir. Süt ürünlerinde bolca bulunur.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara özel vitamin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz