Yumurtalık lerine karşı önerisi

Giriş Tarihi: 3.5.2016 14:38
Yumurtalık kistlerine karşı siyah üzüm önerisi

Bazı üniversitelerdeki insanlarından oluşan grup, laboratuvar deneyleri sonucu tüketmenin, kadınlarda , , düşük yapma gibi birçok soruna neden olan, yumurtalıklarda oluşan leri tedavi edici etkisi bulunduğu sonucuna ulaştı.

Çalışmanın yürütücülerinden İstanbul Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Deneysel Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, yaptığı açıklamada, yumurtalıklarda büyüme ve çok sayıda oluşumu ile giden Polikistik Over Sendromu'nun (PKOS) kadın hastalığı olduğunu ve yaptıkları araştırmalar sonucunda en fazla de bulunan "resveratrol" adlı bileşiğin bu hastalığı tedavi ettiğini saptadıklarını söyledi.

Yumurtalıklarda oluşan kistler başka sorunlara neden oluyor


Hastalığın kadınlar arasında yüzde 5-10 oranında görüldüğünü vurgulayan Erbaş, , sivilce, obezite, insülin direnci, kıllanma, , düşük riskinde artma gibi sorunlara neden olduğunu, ayrıca damar sertliği, rahim ve meme kanseri riski de arttığını bildirdi.

Yürüttükleri çalışmanın adının "PKOS Oluşturulan Deney Farelerinde Resveratrolün Tedavi Edici Etkisinin Gösterilmesi" olduğunu dile getiren Erbaş, 2014 yılında başlattıkları çalışmada 6 ay boyunca PKOS modeli oluşturulan fareler üzerinde araştırma yaptıklarını belirtti.

Proje grubunda, Ege Üniversitesi ve Doğum Anabilim Dalından Doç Dr. Mete Ergenoğlu, Doç Dr. Özgür Yeniel, Uzman Dr. Nuri , Prof. Dr. Nedim Karadadaş, Doç. Dr. Murat Ulukuş, Fizyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Dilek Taşkıran, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Altuğ Yavaşoğlu, Prof. Dr. Hüseyin Aktuğ, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Uzman Dr. Alkım Gülşah Yıldırım'ın bulunduğunu aktaran Erbaş, yaptıkları çalışmalar sonucunda resveratrolün PKOS'u tedavi ettiğini belirlediklerini kaydetti.

Çalışma süreci hakkında bilgi veren Erbaş, şunları söyledi:

"PKOS modeli oluşturulan deney farelerinde yumurtalıklar büyüdüğü, kistler gelişti, yumurtlama bozuldu, insulin direnci ve obezite meydana geldi. Resveratrol tedavisi verilen PCOS hastası farelerde yumurtalık kistleri kayboldu ve yumurtlama işlevi tekrar başladı ayrıca insulin direnci azaldı. Resveratrol en fazla siyah üzümde ayrıca kayısı, üzüm, dut, erik, fındık, elma gibi birçok meyvede de bulunan polifenol bileşiğidir. İltihap azaltıcı etkisi vardır. Bu nedenle damar sertliği, kanser, alzaymır hastalığına karşı da koruyucudur."

Resveratrolü "endometriozis" adındaki kadın hastalığında da denediklerini ifade eden Erbaş, "Endometriozis rahim içi dokunun karın zarında bulunması ve bu dokunun kanaması sonucu oluşan, karın ağrısı, ağrılı adet görme, , karın içinde yapışıklık, cinsel ilişki sırasında ağrı ve yumurtalıkta kanamalı (çikolata) kistler ile seyreden bir hastalıktır. Endometriozis hastası farelerde resveratrol tedavisi kanamalı over kistlerinde ve karın içi iltihapta azalma oluşturdu" dedi.

Erbaş, çalışmalarının sonucunun uluslararası prestijli Kadın Hastalıkları ve Doğum dergisi, Reproductive Sciences da yayımlandığını sözlerine ekledi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumurtalık kistlerine karşı siyah üzüm önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz