Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata yeniden döndü

Giriş Tarihi: 20.3.2013

Yıllardır böbrek nakli olmak için bekleyen Orhan Oğuz, 'yeniden doğdu'. Hatice Kaya'dan alınan böbrek Oğuz'u hayata bağladı

Böbrek nakli olmak için bekleyen Orhan Oğuz'un hayatı bir telefonla değişti. Beyin ölümü gerçekleşen Hatice Kaya'dan alınan böbrek, başarılı bir operasyonla Oğuz'a nakledildi. Oğuz, duygularını, "Adeta yeniden doğdum" diyerek dile getirdi. Kayseri Diyaliz Hastaları ve Organ Bağışı Derneği'nin de başkanı olan Oğuz'un bekleyişi, Antalya'dan gelen bir telefonla sona erdi.

HAYATA TUTUNDU

Oğuz, beyin ölümü gerçekleşen iki çocuk annesi Hatice Kaya'dan alınan böbrek sayesinde hayata yeniden tutundu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Doç. Ayhan Dinçkan başkanlığındaki ekip, aralıksız 16 saat süren operasyonla Kaya'dan aldıkları böbreklerden birini Oğuz'a, diğerini ise isminin açıklanmasını istemeyen başka bir hastaya nakletti.

EŞİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Nakil işleminin ardından Kayseri'ye dönen Orhan Oğuz, "Hatice Kaya'ya rahmet diliyorum. Bağışta bulunan genç kadının eşi Yalçın Kaya'ya da teşekkür ediyorum. Böbrek arayışım 25 yıl sürdü" dedi. Oğuz, Antalya'dan gelen "Size uygun böbrek bulundu telefonuyla adeta yeniden doğdum" şeklinde duygularını dile getirdi.

"BAĞIŞ ARTMALI"
Her insanın bir gün organ ihtiyacının olabileceğine dikkat çeken Oğuz, bağışın arttırılması için herkese büyük görev düştüğünü söyledi. Orhan Oğuz, "Yapılan başarılı nakiller, sıra bekleyen hastalara umut oluyor. Cana can katarak bir mum da siz yakın" çağrısında bulundu. Oğuz, organ bağışı konusunda duyarlı olunmasını istedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata yeniden döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz