Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bebek ölümleri her geçen yıl azalıyor'

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Türkiye'nin bebek ölümleri hızının en düşük olduğu 5 ülke arasında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Cevat Özpınar, "Bu konuda dünyada lider olabiliriz" dedi

Konya Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cevat Özpınar, ülkede bebek ölüm hızının her yıl daha da düştüğünü belirterek bu durumun oldukça sevindirici olduğunu söyledi. Geçmiş yıllara oranla Türkiye'nin son yıllarda sağlıkta büyük bir aşama kaydettiğini belirten Özpınar, "Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) en son yayınladığı 'Dünya Çocuklarının Durumu' isimli çalışmada, bebek ve çocuk ölümleri hızının en düşük olduğu 5 ülke arasında yer almaktayız. 1970'te binde 134 olan ölüm hızı, 2000'de binde 30'lara, 2008'de binde 17'ye gerilemiştir. Bu sonuç, bizi gururlandırmaktadır" dedi.

HER ÖLÜM İNCELENİYOR
"Sağlık Bakanlığımız, İl Sağlık Müdürlükleri düzeyinde kurmuş olduğu komitelerle her bir bebek ölümünü tek tek incelemektedir" diyen Prof. Dr. Cevat Özpınar, "Özel ve resmi hastanelerde kurulan yeni doğan yoğun bakım üniteleri her geçen gün artmaktadır. Bu üniteler sayesinde daha önce ölüm riski çok yüksek olan prematür bebeklere her türlü hayati destekler modern cihazlarla verilerek, yaşama oranları çok yükseltilmektedir " şeklinde konuştu.

'LİDER OLABİLİRİZ'
Ülkemizin sağlık konusunda adını duyurmaya başladığını ifede eden Prof. Dr. Cevat Özpınar, "Devletimizin desteği ve özel sektörün girişimiyle artan yeni doğan yoğun bakım üniteleri sayesinde 2008'de yayınlanan binde 17'lik rakamın ilerleyen yıllarda tek hanelere ulaşmasını bekliyorum. Bebek ölüm hızının düşmesi demek, çocuk sağlığının iyileşmesi demektir. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için bu ünitelerin artması gerekir. Bu sayede Dünya'da lider konuma gelebiliriz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bebek ölümleri her geçen yıl azalıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz