Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim heyecanı başladı

Giriş Tarihi: 3.4.2013

Yerel siyaset tablosu, 1 yıl sonra şekillenecek. Mart 2014'teki yerel seçim için kolları sıvayan partiler, "gülen taraf" olmak için çalışmalara başladı. Anadolu'daki hazırlıklar ise hızla sürüyor

Türkiye, yerel seçimlere hazırlanıyor. Mart 2014'teki seçimler, yerel siyaset tablosunu yeniden şekillendirecek. Partiler, seçim sonrası "gülen taraf" olmak için şimdiden kolları sıvamış durumda. Siyasi partiler seçim hazırlıklarını neredeyse tamamladı. Ankara, Konya, Eskişehir, Kayseri, Kırıkkale, Kütahya, Sivas, Yozgat, Kırşehir ve Afyonkarahisar'da teşkilatlanma çalışmalarına hız veren partiler, kentte seçimi kazanabilmek için herkesimden vatandaşın görüşünü alarak hazırlanıyor. İşte Anadolu'da 29 Mart 2009'daki son seçim sandığından çıkan oylar ve parti il başkanlarının yeni seçime 1 yıl kala SABAH Anadolu'ya açıkladıkları…

ANKARA
Büyükşehir Belediye Başkanlığı: AK Parti Melih Gökçek
Belediyeler : 45 ilçe ve belde belediyesinin 26'sının başkanlık koltuğuna AK Partililer oturdu. Altındağ, Keçiören, Mamak, Sincan'da AK Parti, Çankaya ve Yenimahalle'de ise CHP'nin yüzü güldü. İl Genel Meclisi Üyeleri Seçimi'nde de AK Parti ilk sıraya yerleşti. 121 İl Genel Meclisi üyeliğinin 66'sını AK Parti, 25'ini CHP, 29'unu MHP kazandı.

KIRIKKALE
Merkez : AK Parti Veli Korkmaz
Belediyeler : 23 belediye başkanlığından 12'sini AK Parti, 5'ini MHP, 3'ünü CHP, 2'sini Saadet Partisi, 1'ini de ÖDP aldı.

AK PARTİ KIRIKKALE İL BAŞKANI MEHMET DEMİR
Sandık başı, okul sorumlusu, mahalle komitesi gibi çalışmalarımızı yapıyoruz. Yol haritamızı belirledik. Aksaklık olsun istemiyoruz. İşimizi sıkı tutuyoruz.

KIRŞEHİR
Merkez : AK Parti Yaşar Bahçeci
Belediyeler : 30 belediye başkanlığından 11'ini AK Parti, 10'unu MHP, 6'sını CHP, 2'sini DP ve 1'ini de DSP aldı.

CHP KIRŞEHİR İL BAŞKANI YILMAZ ZENGİN
CHP, 2014'teki yerel seçimlerde Kırşehir'de de iddialıyız. Sosyal demokrat belediyeciliğin ilkeleri doğrultusunda hizmet etmeyi görev bileceğiz.

KAYSERİ
Büyükşehir Belediye Başkanlığı: AK Parti Mehmet Özhaseki
Belediyeler : Kayseri'de bulunan 48 belediye başkanlığından 25'ini AK parti, 12'sini MHP, 6'sını CHP, 2'sini DP, 2'sini DSP, 1'ini ise BBP aldı.

ESKİŞEHİR
Büyükşehir Belediye Başkanlığı: Yılmaz Büyükerşen DSP (Büyükerşen, 2011'de DSP'den CHP'ye geçti)
Belediyeler : 28 belediye başkanlığından 17'sini AK Parti, 5'ini MHP, 3'ünü DP, 2'sini CHP, 1'ini DSP aldı.

KONYA
Büyükşehir Belediye Başkanlığı: AK Parti Tahir Akyürek
Belediyeler : 199 belediye başkanlığından 115'ini AK Parti, 48'ini MHP, 18'ini CHP, 8'ini Saadet Partisi, 5'ini DP, 3'ünü Bağımsız, 1'ini DTP, 1'ini de BTP aldı.

MHP KONYA İL BAŞKANI TARIK TAŞÇI
'Hak ettiğimiz yere geleceğiz'
18 Şubat 2013 tarihinde genel merkezimizin bu ulvi görevi bize vermesiyle Konya'da yeni yönetimimizle merkezde ikinci ilçelerde ise birinci olan partimizin bu potansiyelini daha da geliştirerek hak ettiği yere gelmesi için çalışmalara başladık. Hedefimiz, 2014 yerel seçimlerinde Konya'da birinci olması.

SAADET PARTİSİ KONYA İL BAŞKANI MEHMET ŞEN
'Damga vuracağız'
Saadet Partisi Konya İl Başkanlığımız ve 31 ilçemizdeki teşkilatlarımızla heyecan ve coşkuyla yerel seçimlere hazırlanıyoruz. 2014 yerel seçimlerinde, Konya'da Milli Görüş, Saadet Partisi ile yeniden belediyeleri kazanarak yeni bir dönemi başlatacaktır. Yeni döneme damga vuracağımıza inancımız tam.

AFYON
Merkez : AK Parti Burhanettin Çoban
Belediyeler : 107 belediye başkanlığından 55'ini AK Parti, 30'unu MHP, 15'ini CHP, 3'ünü Saadet Partisi, 3'nü DP, 1'ini de DSP aldı.

MHP AFYON İL BAŞKANI AZİZ ASLAN
2014 seçimlerinde hedefimiz, yüksek bir oy oranıyla belediye başkanlığını, belediye meclisini ve il genel meclisini üyeliklerini kazanmak. Genel Başkan Devlet Bahçeli, Afyon'u istemişti, O'na Afyon'u hediye edeceğiz.

AK PARTİ AFYON İL BAŞKANI MEHMET ZEYBEK
2014 hedefimiz, seçimlerinde var olan başarısını arttırmak ve Afyon'da ki tüm belediyeleri kazanmaktır. Merkez Belediye de dahil tüm çalışmalarımız bunun üzerine. Kimsenin oyu ipotekli değil.

SİVAS
Merkez : BBP Doğan Ürgüp
Belediyeler : 46 belediye başkanlığından 23'ünü AK Parti, 11'ini BBP, 6'sını MHP, 5'ini CHP aldı.

CHP SİVAS İL BAŞKANI ULAŞ KARASU
CHP olarak yerel seçimler için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. İl merkezinin yanı sıra ilçelerde ve beldelerde teşkilatlanma yapımızı yeniden gözden geçirdik ve eksikliklerimizi tamamladık. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas'ta CHP'yi iktidara taşımak için çalışıyoruz.

BBP SİVAS İL BAŞKANI AYTEKİN KULMAÇ
Çalışmalar sürüyor
29 Mart'ta 2009 yılında yapılan seçimleri kazanarak yerelde iktidar olduk. Seçimin hemen ardından yine önümüzdeki seçimler için çalışmaya başladık ve çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. BBP olarak kent merkeziyle 16 ilçe ve 9 beldede belediyeleri kazanmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

KÜTAHYA
Merkez : AK Parti Mustafa İça
Belediyeler: 72 belediye başkanlığından 38'ini AK Parti, 18'ini MHP, 5'ini CHP, 5'ini DP, 2'sini Saadet, 2'sini bağımsız, 1'ini DSP, 1'ini ise ANAP aldı.

AK PARTİ KÜTAHYA İL BAŞKANI KAMİL SARAÇOĞLU
Bilgiler güncellendi
Yılbaşı itibariyle öncelikle İl SKM Başkanlığını ve İlçe SKM Başkanlarını belirledik. Kütahya teşkilatları olarak seçime yönelik olarak tüm bilgilerimizi güncelledik, üye sayımız 55.645. Hedefimiz haziran ayına kadar sandık kurullarını oluşturmak.

MHP İL BAŞKANI EROL ALPERTÜRK
MHP Genel Merkezi, seçimlere büyük bir önem veriyor. Kütahya'da merkez belediye başkan adayı ile birlikte ilçe ve belde başkan adaylarımızın tespit edilmesi için gerekli ön çalışmalara başlandı.

YOZGAT
Merkez : AK Parti Yusuf Başer
Belediyeler : 64 belediye başkanlığından 33'ünü AK Parti, 17'sini MHP, 7'sini CHP, 4'ünü DP, 2'sini Saadet Partisi, 1'ini de DSP.

MHP YOZGAT İL BAŞKANI CEVDET KAYA
'Varlığını sürdürecek'
MHP'nin 10 yıl önce kaybettiği Yozgat Belediyesi'nde üç hilalli bayrağı dalgalandırmak istiyoruz. Çalışmalarımız teşkilatlarımız tarafından aralıksız sürüyor. MHP bundan sonra da Yozgat'ta varlığını sürdürecek.

CHP YOZGAT İL BAŞKANI ONUR KAYTAN
CHP'nin yerel seçimlerdeki hedefi öncelikle mevcudu elinde tutmak. Ondan sonra çalışmalarını hızlandırdığımız bazı ilçelerde aktif rol oynayacağımız yerler var. İlçelerin tamamında adayımız olacak.

SERPİL UYGUN ÇİÇEK / İHSAN TUNÇOĞLU / MEHMET EMİN GÜZBEY / ALİ ALTUNDAŞ / MEHMET YILDIZ / TARIK YILMAZ / MURAT TANIR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim heyecanı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz