Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuğba'nın babası tazminat davası açtı

Sakarya'daki bir alışveriş merkezinin Go-Kart pistinde boyun atkısının aksa dolanması sonucu can veren Tuğba Erdoğan'ın babası 500 bin TL'lik tazminat davası açtı

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği son sınıf öğrencisi Tuğba Erdoğan'ın ölümüyle ilgili Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açmasının ardından, Tuğba'nın babası emekli Teknisyen Süleyman Erdoğan da avukatı aracılığı ile 500 bin TL tazminat davası açtı. Tuğba'nın feci şekilde ölümünün ailesini ve sevenlerini perişan ettiğini aradan 45 gün geçmesine rağmen ailenin toparlanamadığını belirten Avukat Rıza Saka, "Bu nedenle tazminat davası için işlemleri yeni başlattık. Yaptığımız araştırmalara göre, belediye, işletmeci, ithalatçı firma ve alışveriş merkezinin kusurlu ve ihmali olduklarını düşünüyoruz. Bu nedenle bu 4 kuruluşa toplam 500 bin TL tutarında tazminat davası açtık. Bu meblağın 400 bin TL manevi tazminat talebidir" dedi. Tuğba Erdoğan'ın babası Süleyman Erdoğan, tazminat parası ile eğitim ve orman kurulacağını açıkladı. Baba Erdoğan, "Aile olarak derin acımız devam ediyor. Ancak kadere inandığımız için boyun eğmekten başka çaremiz yok. Kızımın kaybından yaşadığımız üzüntüyü onun tutkun olduğu doğaya katkı sağlamakla teselli bulacağız. Tazminat davasından kazanacağımız paranın bir kısmı ile Tuğba'nın çok düşkün olduğu 2 kardeşinin üniversite öğrenimleri ile Tuğba'nın anısına Gediz'de TEMA ile işbirliği içinde bir orman kuracağız. Yine 18 yıl önce lösemiden kaybettiğimiz Tuğba'nın ablası Merve adına da aynı şekilde ağaçlandırma yapacağız" diye konuştu.

FEDERASYON RAPORU: BİZDEN İZİN İSTENMEDİ
Avukat Rıza Saka Tuğba'nın feci şekilde ölümüne yol açan kazaya ilişkin Go-Kart Federasyonu'nun açıklamasını da mahkemeye delil olarak sunacaklarını ifade etti. Türkiye'de bulunan ticari Go-Kart pistlerine özgü mevcut bir yasal mevzuat, kanun veya yönetmelik bulunmadığı hatırlatılan açıklamada, bu tesislerin belediyelerce eğlence tesisi statüsünde değerlendirildiği anımsatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Sakarya'daki elim kazanın yaşandığı Go-Kart işletmesi, uygunluk belgesi almak için federasyonumuza başvurmamıştır. Bu nedenle söz konusu tesise güvenlikle ilgili bir yol gösterme imkânı olamamıştır. Öte yandan bir otomobil sporu branşı olarak karting, ticari Go-Kart'tan çok farklı olan bir disiplindir. Kendine özgü çok sıkı kuralları olan karting, güvenliği açısından uluslararası standartlarda kuralları konmuş araç gereç ve ekipmanları yapılmakta olup, federasyonumuzun kontrolü altında yetişmiş görevlilerce ve yetkili otomobil kulüpleri tarafından düzenlenmektedir. Dolayısıyla spor olarak karting, ticari Go-Kart ile uzak veya yakından alakası olmayan bir disiplindir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuğba'nın babası tazminat davası açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz