Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgede kalkınma ve dönüşümün adı: KOP

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerini kapsayan Konya Ovası Projesi ile bölgenin, yeni cazibe merkezi haline gelmesi, sağlık ve eğitim altyapısının sağlamlaştırılması hedefleniyor

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP Bölgesi'nin kalkınmasını hızlandırmak üzere Kalkınma Bakanlığının bağlı bir kuruluşu olarak kuruldu. KOP Bölgesi'nin sahip olduğu potansiyelleri kullanarak tehditleri fırsatlara çevirerek ülkemizin yeni cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla kurulan İdare hakkında konuştuğumuz KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, "Bölgemiz yeni kalkınma modelinin örneklerinden biri olacak" dedi. Bölgenin 65 bin kilometrekare alanı ile Türkiye'nin yaklaşık yüzde 8,5'ini, 3 milyon nüfusu ile Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 4'ünü oluşturduğunu vurgulayan Prof. Dr. Babaoğlu, "KOP İdaresi'nin görev alanı olan KOP Bölgesi'ndeki 4 ilde; 50 ilçe, 263 belde ve bin 2 köy bulunmaktadır. İdarenin görev alanı kapsamında bulunan Konya ili alan olarak Türkiye'nin en büyük ili olup, büyükşehir statüsündedir. KOP Bölgesinde tarım, sanayi, ticaret ve turizm öne çıkan sektörler olup, tarım bölge ekonomisinde ağırlıklı etkisini korumaktadır. 2011 yılı sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi (SEGE) sıralamasına göre Konya ili 20, Karaman ili 32, Aksaray ili 55 ve Niğde ili ise 56. sırada yer almıştır. Bu durum, Bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının olduğunu göstermektedir" diye konuştu.

HER ALANDA KALKINMA
Babaoğlu, KOP İdaresi'nin kamuoyunda 'sadece sulama ve tarımsal projeleri' yürütecek bir kurum gibi algılandığını, halbuki kurumun bir 'Bölge Kalkınma İdaresi' olup, bölgenin kalkınmasını temin edecek tüm alanlarda gerekli planlamaları yaptığını belirterek "Bu amaçla öncelikli olarak tarımsal üretim alt yapısı tasarruflu su kullanımına uygun hale getirilecek fakat ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık ve turizm gibi diğer sektörlerde de alt yapı ve yönlendirme faaliyetleri benzer önemde ele alınacaktır" dedi. KOP İdaresi'nin sosyal alanda da bir dönüşüm başlatmayı hedeflediğini vurgulayan Başkan Babaoğlu, şunları söyledi: "KOP İdaresi, öncelikli olarak dezavantajlı grupları güçlendirmeye, bölgenin sağlık ve eğitim altyapısını sağlamlaştırmaya, bölge insanının gelir düzeyini yükseltmeye, aile kurumunu güçlendirmeye, yoksullukla mücadeleye, bölge dışına göçü önlemeye, kırdan kente göçün olumsuz sosyo-ekonomik etkilerini azaltmaya ve sosyal içerme ile toplumsal bütünleşmeyi sağlamaya yönelik faaliyetler gerçekleştirecektir." Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, KOP Bölgesi'nin sahip olduğunu geniş tarım arazileri, derin tarihi birikimi, jeopolitik konumu, esnek işgücü yapısı, gelişmiş OSB altyapısı ile Türkiye'nin yeni cazibe merkezi olacağını vurgulayarak, "Taslak KOP Eylem Planı, bölgemizin tarihinde yakaladığı en önemli yatırım fırsatı ve projesidir. Bölgenin kalkınmasını hızlandıracak eylem planı ülkemizin 2023 ve 2071 makroekonomik hedeflerine katkı sağlayacak nitelikte olacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgede kalkınma ve dönüşümün adı: KOP
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz