Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgesel İnovasyon Merkezi Konya'da

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Konya Sanayi Odası öncülüğünde Türkiye'nin ilk Bölgesel İnovasyon Merkezi'nin şehirde kurulması için harekete geçildi

Türkiye'nin ilk "Bilim Merkezi" projesini hayata geçiren Konya'da bir ilk daha yaşanacak. Konya Sanayi Odası'nın öncülüğünde Türkiye'nin ilk Bölgesel İnovasyon Merkezi Konya'da kurulacak. MEVKA'nın desteği ile yapılacak merkez, Konya'nın Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları için milat olacak. Bu durumun Konya için büyük bir adım olacağına dikkat çeken Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, "Konya'nın emek yoğun sektörlerin yanında, Ar-Ge ve İnovasyona dayalı, yüksek teknoloji ağırlıklı üretime odaklanması gerekiyordu. Merkezin sürece katkısı olacak" diye konuştu.

İHRACAT YÜZDE 86 ARTTI
Büyükhelvacıgil, Konya'nın son yıllarda yapılan yatırımları, ihracat rakamlarını anlatarak kentin tarım şehrinin yanı sıra sanayi şehri olduğunu söyledi. Büyükhelvacıgil, Konya'nın son 5 yılını ve sanayi alanında yapılan önemli yatırımları SABAH Anadolu'ya anlattı. Son 5 yılda, Konya'nın ihracatı yüzde 86 artarak 698 milyon dolardan 1.3 milyar dolara çıktığını açıklayan Büyükhelvacıgil, "İhracatçı firma sayısı 1313'e, ihracat yapılan ülke sayısı 179'a ulaştı" dedi.

İLK 1000'DE 24 FİRMA VAR
Konya sanayisinde yaşanan gelişmelerin Türkiye ekonomisine önemli katkıları olduğuna dikkat çeken Büyükhelvacıgil, "Türkiye'nin İlk 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında Konya'dan 24 firma var. Konya İMKB'de adına şehir endeksi yayınlanan 12 şehirden birisi olma özelliğini kazandı. Bu yönüyle Konya ekonomisine katkıda bulunan tüm çalışanlara, girişimcilere ve sanayicilere teşekkür ediyorum" dedi.

'SANAYİ ŞEHRİ HALİNE GELDİ'
Konya'nın geçmişte sadece tarım şehri olarak bilindiğini, ancak bugün sadece tarım değil, sanayi şehri haline geldiğini ifade eden Büyükhelvacıgil, şöyle konuştu: "İhracatın yüzde 67'si sanayi mamullerinden oluşuyor. Konya ihracatında ilk sırayı otomotiv yan sanayisi alıyor. İhracatımızda ilk sırada otomotiv yer alıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgesel İnovasyon Merkezi Konya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz