Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçücük dükkândan 300 bin metrekareye

Giriş Tarihi: 17.4.2013

Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim yapan Pakpen, kurulduğu günden bu yana gösterdiği gelişimi, bu yıl yüzde 20 artırmayı hedefliyor

Konya'da 43 yıl önce 30 metrekarelik bir dükkanda temeli atılan yapı firması Pakpen bugün 300 bin metrekarelik entegre tesisleriyle Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde hizmet veriyor. 50 ülkede gelişmiş satış ve dağıtım ağı, bin 500'den fazla satış noktası ile son 8 yılda 250 milyon liralık yatırım yapan firmanın hikayesini ve sektörün beklentilerini Genel Müdür Münir Yıldırım SABAH Anadolu'ya anlattı Firmanın 1970'te 30 metrekarelik bir esnaf dükkanında temelinin atıldığını belirten Genel Müdür Münir Yıldırım bugün gelinen noktada 300 bin metrekarelik entegre tesislerine ulaştığını söyledi. Başarının sırrını çok çalışmak olarak tanımlayan Yıldırım, "Firmamız 11 yılda 27 kat büyüme göstererek toplan 413 milyon lira ciroya ulaştı. Türkiye'de bir yapı için gerekli birçok malzemeyi bir arada üretebilen tek firma olma özelliğiyle fark yaratıyoruz. Son 8 yıldan beri ise 250 milyon liraya yakın yatırım yapan firmamız 2013'te ise 22 milyon liralık yenileme ve kapasite artırımına yönelik yatırımla yüzde 20 büyümeyi hedefliyor. 250 bin ton plastik, 650 bin metreküp yalıtım malzemesi üretimi ve 700'ü aşkın uzman çalışanımızla büyük bir ivme kazanan firmamız 2001'den itibaren büyümenin ve değişen ihtiyaçların sonucu olarak her yıl yeni bir markayı çatısı altında hayata geçirdi. Başta da belirttiğim gibi 30 metrekareden 300 bin metrekareye ulaşmak kolay iş değil. Tüm bunların altında çalışmak yatıyor" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE GÜVEN DAHA DA ARTACAK
Genel Müdürü Yıldırım "Büyümenin daha iyi olacağı ve ülkemizin kredi notunun daha da yükseleceği 2-3 yıllık bir döneme girdik. Cari açık konusu halen önemini koruyor. Global para piyasalarında Türkiye'ye güvenin artacağını ve İMKB'nin de iyi bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Biz bu fırsatı değerlendirmeyi düşünüyoruz. Çok uzak bir tarihe kalmayacak bir halka arz programı da yapılabilir. Bugüne kadar yurtdışından birçok ortaklık teklifi aldık ama çoğu tek bir ürün gamına yönelikti. Biz tüm üretimimizi tek bir çatı altında yöneterek global bir marka olacağımıza inanıyoruz" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNEMLİ BİR FIRSAT
Kentsel dönüşümün sektör için büyük bir fırsat yaratacağına dikkat çeken Yıldırım, "Ülkemizde kentsel dönüşüm süreci içinde 20 yılda yaklaşık 6,5 milyon konut yıkılıp yeniden yapılacak. Enerji verimliliği yasası gereğince 20 milyonluk konut stoğunun yüzde 80'i yalıtımlı hale getirilecek, şehirleşme artacak, yakın coğrafyamızda da yeni yatırım ve yalıtımlı bina ihtiyacı artacak. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında bizim faaliyet alanlarımıza yönelik önemli fırsatlar var, biz de bu fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçücük dükkândan 300 bin metrekareye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz