Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğini karartmayın

Giriş Tarihi: 24.4.2013

Çocuklarda zamanında tespit edilmeyen göz bozuklukları hayat boyu sıkıntı yaşatabiliyor

Dünyagöz Ankara Hastanesi'nden Doç. Dr. Sühan Tomaç, çocuklarda uzak veya yakın görme sorunlarının göz tembelliğini tetiklediğini vurguladı. Çocuğun görme bozukluğunun farkında olmayan çoğu ailenin dersteki başarı seviyesinin düşük olmasını öğrenme yeteneklerinin azlığına bağladığını anlatan Tomaç, "Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok. İyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmazsa gözde tembellik başlıyor. Bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkiliyor" diye konuştu.

TEMBELLİĞE YOL AÇIYOR

Bebeklerde 6'ncı ayın, çocuklarda ise 3 yaşın ilk göz muayenesi için ideal zaman olduğunu ifade eden Tomaç, çocuk göz sağlığıyla ilgili şunları söyledi: "Yeni doğmuş bir bebekte beyin ve görme yolları hızla gelişiyor. Bu gelişim 5 yaşa kadar belirgin olarak sürüyor. 15 yaşa kadar da yavaşlayarak devam ediyor. Kritik dönem dediğimiz bu 5 yaşa kadar olan dönemde görmeyi bozan her türlü sebep, o gözün tembel olmasına yol açıyor. Yani, o göz görmeyi öğrenemez. Tembellik bu yaşa kadar tedavi edilmezse hayat boyu kalıcı olur. Bu sebeple çocukların hiçbir sorunu yoksa dahi 6 aylıktan başlanarak belli aralıklarla yapılacak rutin göz muayeneleri son derece önemli." Tomaç, hekime başvurulması gereken durumları ise şöyle açıkladı: " Okulda, derslerde başarı düşüklüğü, gözleri kısarak bakma, baş ve boynun bir yöne eğik tutulması, baş ve göz ağrıları, okurken çabuk yorulma uyku hali, gözlerde kayma, sulanma kızarıklık çapaklanma, kapaklarda veya gözlerde şekil bozuklukları, asimetriler."

'OBJELERİ SİLÜET OLARAK GÖRÜRLER'
Yeni doğmuş bebeklerin net bir görüşe sahip olmadığını, objeleri silüet olarak algıladıklarını ifade eden Sühan Tomaç, "Doğuştan görülebilen katarakt ve glokom (göz tansiyonu) acil müdahale gerektiren rahatsızlıklar. Glokomun, bebeklerde ışığa aşırı duyarlılık, sulanma, gözlerde normalden daha fazla irilik, beyaz renkli sklera denilen tabakanın mavimsi mor renkli olması gibi belirtileri var. Katarakt ve göz arkası tümörler de gözbebeği beyaz mat görünümde olabilir, fotoğraflarda gözbebeği mattır. Bu hastalarda ilk belirti kayma olabilir. Tek taraflı sürekli sulanma ve çapaklanma yeni doğanlarda görülebilir. Sebep gözyaşı yollarında tıkanıklıktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğini karartmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz