Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: TMOK'u kim denetliyor?

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Türkiye'nin 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına Adaylığı ülkemiz bu dönemdeki en önemli sportif gelişme.
Daha önce dört kez aday olup kaybettiğimiz adaylık sürecimizde ilk kez şansımız en az rakiplerimiz kadar.
Ancak uluslararası göstergeler özellikle Japonya'nın bir adım önde olduğunu gösteriyor.
Bununla beraber başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Spor Bakanı Suat Kılıç olmak üzere hükümet hiç olmadığı kadar sürecin arkasında.
Hem maddi hem de manevi imkanlar seferber edilmiş durumda. Özellikle Dışişleri Bakanlığı ülkemize gelen yabancı ülke heyetleriyle yaptığı görüşmelerde veya yurt dışına yapılan ziyaretlerde 2020 adaylığımız ile Expo adaylığımızı mutlaka masaya getiriyor. IOC içinde oy verecek olan Afrika ve özellikle Arap delegelerin Türkiye yanlısı tutumlarına rağmen diğer alternatifler üzerinde de duruluyor.
Bütün bunlar olurken işin asıl sahibi olması gereken Türkiye Mille Olimpiyat Komitesi genel kurul çalışmalarıyla meşgul oluyor. Hükümet TMOK'a rağmen işi Hasan Arat başkanlığındaki bir komiteye verdi ama sıkıntı bitmedi. TMOK Başkanının Paralimpik komiteyle olan kavgası bu sıkıntıların sadece görünen kısmı. Burada yazamayacağımız meseleler de işin cabası. TMOK'un özellikle AK Parti hükümeti ile resim vermek istememesi; siyasetin işlerine bu kadar müdahaleci olmalarından rahatsız.
Eğer adaylık gerçekleşirse ortalarda en çok görünecek olan TMOK yetkilileri.
Eğer adaylık gerçekleşmezse top hükümete ve bakanlığa atılacak.
Ve yeniden eski düzene devam.
Olimpiyat Komitesinin gelirleri özerk, denetleme ise kendi içinde . Yani kurum kendi kendini denetliyor.
21 yüzyılda geldiğimiz noktaya hiç yakışmayacak bir durum. TMOK'un kasasındaki para ne kadar? Nerede tutuluyor? Nasıl harcanıyor?
Bu güne kadar olimpiyat çalışmalarına ne kadar harcanmış?
Kimse bilmiyor. Yıllardır İstanbul'un göbeğinde göstermelik spor okulları ile durum idare ediliyor. Spor okullarına sıradan birisinin gidebilmesi yeni evli bir gelinin Almanya vizesi almasından daha zor.
Aslında TMOK mevcut durumdan memnun. Olimpiyatlar olsa da olur olmasa da. Hatta olmaması daha iyi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin 1908 yılından beri Olimpiyatların yanından geçmemesinin hiçbir mantıklı bir izahı yok çünkü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: TMOK'u kim denetliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz