Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akşehir'den Nasreddin Hoca iddialarına sert yan

Giriş Tarihi: 1.5.2013

Nasreddin Hoca'nın mezarının Eskişehir'de bulunduğu iddiaları Akşehirlileri kızdırdı. Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, bulunan mezar taşı incelenmeden açıklamalar yapılmasının büyük bir skandal olduğunu söyledi

Konya'nın Akşehir İlçesi Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Nasreddin Hoca'nın mezarının Eskişehir'de bulunduğu yönündeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu söyledi. Bulunan mezar taşının hiçbir inceleme yapılmadan Nasreddin Hoca'ya ait olduğunun iddia edilmesinin büyük bir skandal olduğunu belirten Başkan Oğul, "Sivrihisar'da bir mezar taşı bulunmuş ve bu mezar taşı arkeologlarca incelenmeden, bilim adamlarınca tam okunmadan, araştırılmadan bir iddia ortaya atılmıştır. Böyle durumlara bizim buralarda 'sazan gibi atlamak' denir" diye konuştu. Başkan Oğul yaptığı açıklamada "Nasreddin Hoca'nın Mezarı Bulundu" başlıklı, içi boş ve dayanaksız olan haberlerde yer alan Anadolu Üniversitesi öğretim görevlileri, akademik kariyerleri açısından bir skandala imza atarken, konunun netliği bile belli olmadan anıt mezar yapma hevesine giren Belediye Başkanı da komik bir duruma düşmüştür. Dolayısıyla, dayanaksız bu iddiaları ortaya atarak kamuoyunu yanlış bilgilendiren, bilgi kirliliğine neden olan kişilerin, bilim dünyasından, kamuoyundan ve Akşehirlilerden özür dilemesi yerinde olacaktır" dedi.

"Rum bile yaptılar"
Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, yıllardır Nasreddin Hoca'nın kendi şehirlerine ülkelerine ait olduğunu söyleyenlerin ortaya çıktığını belirterek "Nasreddin Hoca'yı kimi Kastamonulu, kimi Kayserili yapmış, kimi de Ahi Evran'ın Nasreddin Hoca olduğunu iddia etmiştir. Bulgarlar Peter ismindeki hayali fıkra kahramanı ile Araplar Cuha'nın fıkralarının Nasreddin Hoca fıkraları olduğunu ileri sürmüşler, Rumlar Nasreddin Hoca'yı Türklükten çıkarıp Rum yapmışlar, Uygurlar Nasreddin Hoca'nın kendi topraklarında doğduğunu iddia etmişlerdir. Nasreddin Hoca'yı Semerkantlı, Türkistanlı, İranlı, Çinli, Özbek gösterenler de vardır. Bilindiği üzere Nasreddin Hoca evrensel bir şahsiyettir ve tüm dünyayı saran bir şöhrete kavuşmuştur. Bunun başlıca nedeni, gerçek bir halk insanı olan Hocamızın, tüm halklar tarafından feyz alınan bir şahıs olmasıdır. Hocamızın paylaşılamamış olmasını doğal karşılayabiliriz. Ancak bunun boyutu sadece fikrî açıdan olabilir. Nasreddin Hoca, dünyaya yaydığı felsefesini, ilim gördüğü bu topraklardan yaymıştır. Zira yüzyıllar geçmiş olsa da Akşehirli olan Nasreddin Hoca'nın izlerini burada hâlâ taşımaktayız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akşehir'den Nasreddin Hoca iddialarına sert yan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz