Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemalettin GÜRSOY: Kendi isteğiyle işten ayrılana tazminat yok

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Özel Sektörde 4 yıldır çalışıyorum ancak iş verenimden memnun değilim. İşten ayrılmak istiyorum. Acaba kıdem tazminatımı nasıl alabilirim? Ayrıca 2006 yılında almış olduğum yüzde 55 görme engelli raporum var. Ancak özürlü statüsünde çalışmıyorum. Patronun bundan bilgisi yok. Normal statüde çalışmam erken emekli olumamı etkiler mi? Gülten Aksoy
İster engelli olun, ister sağlam. İşi beğenmeyip kendi isteğinizle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Zaten engelli kadrosunda değilim ve işverenimin de bundan haberi yok diyorsunuz. Dolayısıyla tazminat alabilmeniz işverenin iyi niyetine bağlı. Diğer sorunuza gelince. Özürlü kadrosunda çalışmamanız erken emekli olmanızı etkilemez. Yüzde 65.3 oranında kalp ve şekerden raporum var. Elimdeki raporla ÖTV'siz araç alabilir miyim? Diğer sorum ise, SSK girişim 1989. 2011'de de vergi indirim belgesi aldım. Acaba ne zaman emekli olabilirim? Şimdiden teşşekkürler. İbrahim Kütük
Yüzde 60.3'lük özel durumunuz nedeniyle ÖTV ödemeden araç alabilirsiniz. Diger sorunuza gelince. Erken Engelli statüsünden emeklilik süreniz tamam. Bir yıl sonra normal emeklilik şartlarınız da tamam. Hangi türden emekli olacağınıza karar verip işlemlerinizi başlatın.
2000 yılında yüzde 44 raporla işe başladım. 2008 yılında Maliye aynı raporumu yüzde 40 olarak onadı. Acaba ne zaman emekli olabilirim? Şuayip Balta - Vergi muafiyet belgenizle emeklilik süreniz 19 yıl 4 bin 240 gün.
6 Ekim 1974 doğumluğum ve ilk işe giriş tarihim 3 Mart 1994. Toplam 2.300 günüm var. 2011 yılında maliyeden aldığım yüzde 48 vergi indirim raporumla ne zaman emekli olurum? Öğrenmek istediğim başka bir konu var: Raporumun süresi iki yıl. Bu süre bittiğinde tekrar vergi indirim belgesi alacağım yoksa eski aldığım devam eder mi? Aziz Yumurtacı -Emeklilik süreniz 16 yıl, 3 bin 760 gün. Yıl olarak bir sıkıntınız yok. Bin 460 gün daha prim ödediğinizde emekli olabilirsiniz. İki yıllık kontrol sonrası sakatlığınızda bir düzelme yoksa yeniden rapor almanıza gerek yok. Tersi durumda rapor işlemlerini yenilemeniz gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemalettin GÜRSOY: Kendi isteğiyle işten ayrılana tazminat yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz