Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur ÖZTEKE: Konya'nın hoşgörü hattı zedelenmemeli

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Hazreti Mevlana'nın diyarı, hoşgörü kenti Konya, bugünlerde huzursuz...
Tüm manevi ve tarihi zenginliklerine rağmen gelinen noktada Selçuklu Devleti'ne başkentlik eden Konya'nın tarihini de iyi analiz etmemiz gerekir.
Çünkü Konya tarihin bir bölümüne de Karamanoğulları Beyliği damgasını vurmuştur.
Tarih kitaplarının satır aralarında Karamanoğulları Beyliği için şöyle bir cümle dikkatimizi çeker: "Karamanoğulları Beyliği, Osmanlıların en güçlü rakibidir.
Kendilerini Selçukluların mirasçısı olarak görmekteydiler"...

böylesine güçlü bir tarihe sahip olan mübarek toprakların bugünki nesilleri son seçimlerde en başta da Başbakan Erdoğan'a sandıkta en büyük desteği veren il olarak geçmişten geleceğe ileriyi gören bir özelliği olduğunu da ispatlamıştır.
Ancak seçim, sandık, koltuk denilen bu şatafatlı makam, Konya için sıkıntıyı bugünlerde arşa çıkarmış durumda.
Dışarıya karşı böylesine güçlü olan Konya, ne acıdır ki kendi iç bünyesinde tarifsiz bir çekişmeye mahkûmdur.
Göstermelik birlik ve beraberlik fotoğraflarının arkasındaki gerçekte Konyalı'nın bileğinin bükülmesidir.
Konya'nın örnek işadamları, fedakâr sanayicileri son 80 yılda hiçbir güce pes etmez iken kendi içinde manevi baskıya "peki" diyerek hep susmuştur.
Ancak gelinen noktada mızrak çuvala sığmamıştır. Konya'nın gündeminde şimdi Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası gibi şehrin ekonomisinden siyasetine yön verecek sivil toplum kuruluşlarının seçimi var.
Bu seçimlerde yıllar sonra ya da şöyle ifade edersek daha düzgün söylemiş oluruz AK Parti'nin tek başına iktidar olmasının ardından ilk kez çok adaylı seçimler görülmüştür.
Odalarda seçimler ertelenmeden Konya Ticaret Odası seçimleri için mevcut Başkan Selçuk Öztürk ile Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca aday olmuşlardı. Sandık yaklaşınca perde arkasındaki güçlü isimler zoraki olarak adına da birlik, beraberlik diyerek iki rakip ismi birleştirivermişlerdi(!).
Şimdi yine seçim startı verildi.
Takvim açıklandı.
Mevcut Başkan Selçuk Öztürk yine aday. Ama Selçuk başkan sandığa rakipsiz olarak girmiyor. "Önce komitemde adayım" diyen başarılı işadamı, aynı zamanda da odanın üniversitesi, Karatay Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Hakkı Kolat'ın da ismi başkan adaylığında çok rahat konuşuluyor.
Durun daha bitmedi.
Yine Özkaymak grubunun en az 5-6 komitede net yarışacağı bilinirken, hafta sonunda sürpriz bir adaydan da söz ediliyordu.
Yani KTO'da artık mızrak çuvalı delmiştir.
Durun daha bitmedi. Sanayi Odası Başkanlığı için de seçim var.
Mevcut Başkan Tahir Büyükhelvacıgil "Ben aday değilim artık bırakıyorum" demese de MÜSİAD, AKTİ-
SAD, ASKON
ve TÜMSİ-
AD
yönetimleri bir araya gelip Sanayi Odası Başkanlığı için sanayici Memiş Kütükçü'yü destekleme kararı verdiklerini açıkça deklare ettiler. Memiş Kütükçü aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili'dir.
Şehirde hiç kimse bu ismin başkanlığı için ortaya çıkıp tek kelime edemez. Ama şehirde bu dört önemli kuruluşun üyeleri resmen "Bizim başkan bana sordu mu? Oyum elbette Memiş Bey'e ama ben bu teşkilatın üyesi isem benim de görüşüm alınmalıydı" diyor.
Haklılar mı? Haklılar, hem de sonuna kadar. Çünkü bu kararı verenlerin bazılarının, üyelerine bunu sormadıklarını öğreniyoruz. Konya Ticaret Borsası'nda Uğur Kaleli'nin adaylığı kesin.
Ama yönetim kurulu üyelikleri için sessiz ve derinden derine inanılmaz bir çalışma var. Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda mevcut Başkan İsmail Turan da rahat. Burada da sıkıntı yönetim kurulu üyelikleri için. Tabii unutmadan şunu ifade edelim ki muhasebeciler yine iki başkan adayı ile sandığa gidecekler.
Uzun lafın kısası; Konya bu seçimlere bugünlere kadar alışık olmadığı şekilde kavgalı gürültülü ve de kırgın giriyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur ÖZTEKE: Konya'nın hoşgörü hattı zedelenmemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz