Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemalettin GÜRSOY: Vergi indirim belgesi yoksa emeklilik de yok

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Türkiye'de herkesin gündemi farklı... Çok tartışılan konuları birtarafa bırakıp, bürokrasinin azizliğine uğrayarak 'engel'lenenlerin sorularını yanıtlamaya devam edelim...
2003 yılında almış oldugum yüzde 80 raporumla engelli işçi olarak görünüyorum.
Ancak 2007 yılında çalıştığım firma vergi indirimi için raporu yenilememizi istedi. O tarihte aldığım raporda "özür oranınız artık yüzde 20" dediler. Ben şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.
Ve önceki raporuma göre seneye emekli olabiliyorum. Ne yapabilirim? Serdal Sevinç
- Değerli okurum. Başınıza gelen olay sadece sizin değil, milyonlarca engellinin de derdi. Maalesef Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu engelli rapor oranlarını buduyor. Maliye'nin verdiği düşük orana tekrar itiraz edin. Üçüncü girişiminizde de rapor oranınız yine düşük gelirse, vergi mahkemesine dava açarak hakkınızı alırsınız.
Merhaba. Ben 2005 yılında engelli aracı alabilmek için rapor almıştım. Şimdi 5 yılı doldurduğum için arabamı yenilemek istiyorum.
Acaba tekrar rapor almam gerekir mi?
Ayrıca raporumda hastalığı "süreklidir" yazıyor. İlginize şimdiden teşekür ederim. Harun Kuyucuoğlu - 5 yıl önce aldığınız "süreklidir" ibareli raporunuz her işlemde geçerli.
Aracınızı yenilemek için tekrar rapor almanıza gerek yok.

Yetim maaşı için yüzde 60 rapor şart
Böbrek ve romatizma rahatsızlığımdan dolayı yüzde 46 oranında engelli raporum var. Ayrıca SSK'dan psikiyatri tanısıyla yüzde 25 rapor aldım. Özürlü maaşı alıyorum fakat yetim maaşı almak için raporumla ve dilekçemle müracat ettim olumsuz yanıt aldım. "Yüzde 60 engellidir raporu getirceksin" diye diretiyorlar. Ama Resmi Gazete'de bu oran yüzde 40 olarak açıklanıyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerikiyor? Mutlu Demirtaş.
Değerli okurum. Yetkililer haklı. Mevzuata göre yetim maaşı alabilmeniz için yüzde 60 oranında raporunuz olması gerekiyor. Elinizdeki yüzde 46'lık oran düşük olduğunu düşünüyorsanız ki, beyanınızdan o anlaşılıyor. Hemen bir hastaneye başvurup rapor oranınızı 60'a yükseltin.

Geçmiş döneme ait emlak borcu affa uğramaz
2012 yılında aldığım 190 metrekare dairenin birkmiş emlak vergisi borcu var ve 2007'de almış olduğum "yüzde 74 özürlü" raporum var. 2022 maaşı ve evde bakım yardımı alıyorum. Raporumu ibraz ettiğim taktirde geçmişe dönük emlak vergisi borçlarım silinir mi? Sedat Anlar
Sedat Bey. Yüzde 74'lük raporunuz olsa bile geçmişe dönük emlak vergi borcunuzu malesef ödemek zorundasınız. 200 metrekareye kadar eviniz için emlak vergisi ödemek istemiyorsanız elinizdeki raporla belediyeye gidip kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Engelli ve Engelsiz sigartalılar. Sosyal Güvenlik Kurumu hakkında bilmediĞİNİZ HER ŞEYİ sorun yanıtlayalım.

cemalettin.gursoy@sabah.com.tr SMS: CG yaz 4122'ye gönder. (1.60 TL) MH: 0216 531 73 73 Adres: Barbaros Bulvarı Cam Han No: 153 Beşiktaş-İSTANBUL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemalettin GÜRSOY: Vergi indirim belgesi yoksa emeklilik de yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz