Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamu hastaneleri şifa oldu

Giriş Tarihi: 8.5.2013

Eskişehir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Dr. Hüseyin Fidan, yılda 4 milyon hastanın kamu hastanelerine başvurduğunu söyledi. Fidan, bazı kamu hastanelerin üniversite hastanesi standardını yakaladığını belirtti

Eskişehir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Dr. Hüseyin Fidan SABAH ANADOLU'ya Eskişehir'deki kamu hastaneleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Genel Sekreter Dr. Hüseyin Fidan yılda 4 milyon kişinin kamu hastanelerine muayene olmak için başvurduğunu kaydetti. Dr. Fidan, Eskişehir kamu hastanelerinde 854 uzman hekim, 693 pratisyen- asistan hekim, 247 diş hekimi, 350 eczacı, 719 ebe ve bin 875 hemşirenin görev yaptığını bildirdi. Kamu hastanelerinin 10 yılda çok geliştiğini açıklayan Fidan, özel hastanelerin kamu hastanelerinden örnek aldığını vurguladı. Sağlıkta en önemli adımın finansman sayesinde atıldığını dile getiren Fidan şöyle devam etti: "Daha önce Bağkur, Yeşil kart, SSK, Emekli Sandığı gibi ya da bunların da hiç bulunmadığı tamamen kendi imkânları ile tedavi olan hastalarımız mevcuttu. Öncelikle bu son 10 yılda bu finansman tek yapı halinde SSK halinde birleşti. Sağlık hizmetlerindeki değişimi bunun dışında sağlık personeline motivasyon sağlanması amacıyla esnek bir ödeme sistemine geçildi. Yani sağlık çalışanlarının bir anlamda çok hizmet üretene çok ücret, az hizmet üretene az ücret modeline geçildi. Dolayısı ile performansa dayalı bir ödemi sistemi sabit ücrete göre personel verimliliğini ciddi anlamda artırdı." Daha önce acil sağlık hizmetlerinde ciddi bir aksaklık yaşandığını doğrulayan Fidan, hem il hem de kırsal kesimlerde ciddi bir hizmet açığının olduğunu dile getirdi. Fidan, "Daha önce köylü tedavi olmak için tarlasını satıyordu. İki öküzü varsa birini satmak zorunda kalabiliyordu. Sağlık hizmeti alırken vatandaş fakirleşebiliyordu" dedi.

AVRUPA'DAN HASTA GELİYOR

Hastane modernizasyonları anlamında ciddi değişimler yaşandığını vurgulayan Fidan, "Ülkemize gelen hastaların büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinden. Bu çok önemli bir şey. Önümüzdeki 10 yıllık planda ülkemiz hem Avrupa'ya hem de Ortadoğu'da dünyanın sağlık üssü haline gelecek. Çünkü hem personel kalitemiz hem hekim kalitemiz hem de hastanelerimizin kaliteli ekipmanları bu standardı yükseltti" diye konuştu.

YUNUS EMRE ÜNİVERSİTE STANDARDINI YAKALADI
SSK Yunus Emre Devlet Hastanesi'nin artık üniversite ayarında sağlık hizmeti veren bir birim olduğunu söyleyen Fidan, hastane açık kalp cerrahisi yapılabildiğini, kalp kapaklarının deştirebilindiğini ifade etti. Yoğun bakım sağlığının da çok arttığını dile getiren Fidan, kanser ameliyatları, kemoterapi, radyoterapi gibi 10 yıl önce hayal dahi edilemeyen yöntemlerin artık kolaylıkla SSK Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde uygulandığını bildirdi.

ARTIK AMBULANS 10 DAKİKADA KAPIDA
ACİL sağlık hizmetlerinde 112'ye ulaşmak ve arandığında cevap verme oranlarının da ciddi oranda arttığını bildiren Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Dr. Hüseyin Fidan, "Kentimizde şimdi 112'ye bir acil çağrı vakası geldiğinde en geç 10 dakika içinde ambulans oraya ulaşabiliyor. Ortalamamız yüzde doksanın üzerinde. Hem Eskişehir'de, hem Türkiye'de ambulansın ulaşamadığı bir bölge ve köy yok. Helikopter ve uçak ambulanslarımızın dâhil olmasıyla gerçekten çok büyük güç kazandık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamu hastaneleri şifa oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz