Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: 'En az 3 çocuk !'

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Geçen haftaki yazımda TÜİK'in çocuk nüfus ile ilgili yaptığı çalışmaya değinmiştim. Beklentilerimiz ve yatırımlarımız arasında ters orantılar bulunduğunu söylemiştim.
Sporda parmak ile gösterilen bir ülke olabilmemiz için çok çalışmadan önce bir sisteme ihtiyacımız var.
Uzun vadeye yayılacak bir başarı beklentisi için sadece sporcu yetiştirmek değil, aynı zamanda hem profesyonel yetiştiriciler, hem de profesyonel spor yöneticileri yetiştirmek zorundayız.
Çünkü dünyanın önde gelen sporda başarılı ülkeleri böyle yapmışlar.
Son 15 yıllık tarihte İspanya gibi bir örnek var önümüzde. Farklı coğrafyalar, farklı ekonomiler ve daha birçok farklılıktan dolayı belki birebir uygulama yapılamaz ama bizim de ülke olarak artık spor politikası, spor stratejisi belirlememiz gerek. Yoksa düzenlemeye çok yaklaştığımız 2020 olimpiyatlarında sadece organizatör ülke olarak kalırız.
Genç nüfusumuz en iyi şekilde değerlendirebilmek için kesinlikle bir sisteme, stratejiye ihtiyacımız var.
Bunu başarabildiğimiz zaman branş farkı olmaksızın sporda da başarılı ve imrenilen bir ülke haline gelebiliriz.
Tabi bu süreçte bütün yük sadece devletin omuzları üzerinde olamaz.
Devlet stratejisini belirledikten sonra birçok argüman devreye sokulmalı ve topyekün bir çalışma başlatılmalı.
Spora ve sporcuya destek verenleri tenzih ederek söylüyorum ki bu ülkede ticaret yaparak para kazanan büyük şirketler sponsorluklarla bu taşın altına ellerini koymaları gerekiyor.
Sadece ufak tefek müzik festivalleri, oda orkestrası dinletileriyle sosyal sorumluluk yerine getirilemez.
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ısrarla 'En az 3 çocuk' diyor. Bunun sebebini çok fazla kimse düşünmese de çok övündüğümüz genç nüfusumuz bir gün (öngörüler 2030'u gösteriyor) yaşlanacak.
Tabi o zaman spora yönlendirilmesi gereken gençlikten de bahsedemeyeceğiz.
Çok net hatırlayamadığım bir araştırmaya göre spor yapmayan çocuk ve gençlerin spor yapanlara oranla daha fazla yalnızlık hissi yaşadıklarını okumuştum. Sporun sadece psiko-motor davranışların gelişmesine değil, değerler geliştirme, toplumsallaşma, kabullenme, bireyler arası ilişki, adil olma gibi yetileri de arttırdığı bir gerçek.
Bittiğini düşündüğümüz gençlik için, onlara iyi bir gelecek hazırlamak ve ülkeye iyi nesiller yetiştirmek için önce sporun gerekliliğini anlamalıyız.
Sonrası çorap söküğü gibi gelir zaten...

ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: 'En az 3 çocuk !'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz