Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunamak kaderiniz olmasın

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Prof. Dr. Ersin Erdoğan, bunama, sık idrara çıkma ve küçük adımlarla yürümeyle baş gösteren normal basınçlı hidrosefali hastalığını ameliyatla çözüme kavuşturdu

Yaşlılara hayatı zindan eden bunama, ameliyatla çözüldü. Özellikle 60 yaş ve üzeri kişilerde görülen unutkanlık, bunama, küçük adımlarla yürüme, idrar tutamama ve sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösteren hastalığın tedavi edildiği ortaya çıktı. Birçok yaşlının yaşam kalitesini düşüren ve çaresi yok diye katlandığı hastalık 1 saatlik bir operasyonla sona eriyor. Erdoğan, hastalığın belirtilerinin alzheimer ve parkinson ile karıştırılması nedeniyle birçok kişiye bu yönde ilaç verildiğine dikkat çekti. Hastalığın nörolojik muayene ya da tomografi çekimi sonrası ortaya çıktığına vurgulayan Erdoğan, "Tam adı normal basınçlı hidrosefali olan hastalığın cerrahi olarak tedavi ediliyor" dedi.

İki günde taburcu ediliyor
Ameliyatla ilgili bilgi veren Erdoğan şöyle konuştu: "Beynin içine şant denilen ince hortumun yerleştirilmesi ve bunun cilt altından karına kadar uzatılıp periton denilen karın içindeki zarın içine konulmasıyla yapılan kısa süreli bir operasyon yapılıyor. Bu sayede ventrikül içine fazla biriken ve basınç yapan BOS sıvısı, basınç ayarlayıcı kontrolü ile fazla basınç durumunda karna gönderilmiş ve aşırı basınçtan beyin korunmuş olur. Ameliyattan iki gün sonra hasta taburcu oluyor ve tüm şikayetlerinden kurtuluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunamak kaderiniz olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz