Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M. KEMAL ÖZUĞUR: Büyükerşen'in büyük gururu

Giriş Tarihi: 15.5.2013
12 Mart muhtırasından sonra 1970'li yılların başı.
Bir akademisyen olarak adını Türkiye'ye duyuran Yılmaz Büyükerşen'in, gazetecilik geçmişini biliyorduk, tiyatro tutkusu "kanını satmaya" kadar varmıştı, karikatür sanatında en azından Eskişehir'de adını duyurmuştu.
Sıra heykel sanatındaki yeteneğine tanık olmaya gelmişti.
1. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İrfan Özaydınlı aynı zamanda 12 Mart döneminin sıkıyönetim komutanıydı.
Ama diğer sıkıyönetim komutanlarından farklıydı.
Eskişehirlilere "sıkıyönetim" altında olduklarını elinden geldiğince az hissettirmeye çabalıyordu.
Belli ki Büyükerşen de Özaydınlı'yı sevmiş, Eskişehir'e veda ederken bir büstünü yapmaya karar vermişti.
Ve o gece üniversitede verilen davette büstün üzerindeki örtü kaldırıldığında tüm davetliler, Yılmaz Hoca'ya 10 üzerinden 10 verdi. Büyükerşen'in yaşantısındaki önemli bir ayrıntı da Londra Madame Tussauds Müzesi'nde Atatürk'e hiç benzemeyen balmumu heykelin değiştirilmesine verdiği katkıdır.
Anıtkabir Müzesi'nde sergilenen Atatürk mumya heykeli, II. TBMM binasındaki mumya heykeller ve Makedonya Manastır Askeri İdadi Müzesi'ndeki "17 yaşında Atatürk" mumyası, Gaziantep Vilayet Binası önündeki bronz Atatürk heykeli onun imzasını taşır.
Çeşitli kuruluşlara, köylere hediye ettiği Atatürk büstlerinin sayısını her halde kendisi de unutmuştur.
***

İşte Büyükerşen'in 18 Mayıs Cumartesi günü kapılarını ziyaretçilere açacağı "Balmumu Heykel Müzesi" ile ilgili övgüler şimdiden başladı.
Açılışı bir kaç kez ertelenen müzeyi ikinci kez gezme imkânı bulan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın sözleri çok iddialı; "Eskişehir'de açılışı yapılacak olan Balmumu Heykel Müzesi, meşhur Madame Tussauds'a rakip olacak nitelikte..." Osmanlı döneminin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti'ne önemli hizmetleri geçen siyasi şahsiyetlerin balmumu heykellerinin altındaki imza da Büyükerşen'in. Ve bana göre, bu müzeyi farklı kılacak olan kaybettiğimiz değerli sanatçılar Müşfik Kenter ve Metin Serezli'nin unutmaması. Haldun Dormen, Cüneyt Arkın, Nüket Duru, Zuhal Olcay, Beyazıt Öztürk ve yazar Turgut Özakman'ın heykelleri müzede yer alan diğer değerler.
Müze gelirinin kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılacak olması ise alkışı hak eden bir karar.
Eline, yüreğine sağlık Sayın Büyükerşen.
Ataç ile aynı fikirdeyiz
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç diyor ki; "Futbol devleri Real Madrid ve Barcelona'nın da stadyumları Atatürk Stadyumu gibi kent merkezindedir.
Şu anki Atatürk Stadyumu, kent belleği açısından önemlidir. Stadyum, toplu taşıma araçlarıyla ya da yaya olarak çok kolay ulaşılabilir durumdadır. Maçların on beş günde bir oynandığı göz önüne alınırsa, her gün trafiği engelleyen bir durum da söz konusu değildir.
Ayrıca aynı yere, UEFA koşullarına uygun stadyum da yapılabilir. Yeni bir stadyumun olması önemli ama stadın yıkılması durumunda yerine TOKİ tarafından ne yapılacağı da çok önemlidir.
Mevcut hükümet stadyumu başka bir yere taşırken, yerine ne yapacağını net olarak açıklarsa ve ondan sonra bir halk oylamasına başvurursa neticeye saygı duyarım."
Biz de geçen hafta farklı bir şey söylemedik.
En doğru karar yeni stadın Beşiktaş İnönü gibi aynı yere yapılması olacaktır.
Yoksa Eskişehirspor da Kayserispor gibi bilet fiyatını 3 kuruşa indirse bile maçlarını boş tribünler önünde oynamak zorunda kalır.
ARKADAŞINA GÖNDER
M. KEMAL ÖZUĞUR: Büyükerşen'in büyük gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz