Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzyılın adayı Grafen

DPÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zafer Üstündağ ve Yrd. Doç. Dr. Necip Atar yeni yüzyılın ileri teknoloji malzemesi olmaya aday olan grafeni ilk kez endüstriyel alanda deneyerek önemli sonuçlar elde etti. Yaklaşık 3 yıl süren çalışmalar sonrasında bir ilke imza atıldı. Öğretim üyesi Doç. Dr. Zafer Üstündağ grafenin yeni yüzyılın ileri teknoloji malzemesi olabileceğini ifade ederek "Bu malzeme, elektronik uzay teknolojisi sensor sistemleri (algılayıcı) stratejik araştırmalar gibi birçok alanda uygulama bulmaya başladı" dedi. Grafen ile ilgili olarak Yrd. Doç. Dr. Necip Atar ve 10 lisans ve lisan üstü öğrenci ile çalışmalarını sürdüren Doç. Dr. Zafer Üstündağ Dumlupınar Üniversitesi Kimya Bölümü laboratuvarlarında çalışmalarını 3 yıldır sürdürdüklerini dile getirdi. Üstündağ " Grafen özellikle endüstriyel alanlarda kullanılabilecek bir madde. Grafen ile ilgili olarak çeşitli araştırmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

ORTAK ÇALIŞMA YAPILDI

Grafen malzemelerin canlı doku destek sisteminin oluşturulabileceğini ve bu noktada Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte tasarlanan bir araştırmaları olduğunu dile getiren Üstündağ " Boğaziçi üniversitesi ile birlikte tasarladığımız araştırmada fonksiyonlandırılmış grafen malzemelerin canlı doku destek sistemi oluşturabileceği görüldü." dedi.

ENDÜSTRİDE KULLANILABİLİR
Doç. Dr. Zafer Üstündağ Grafen'in otomotiv ve uçak endüstrisinde kullanılabilirliği için ön denemeler yaptıklarını ifade ederek, malzemenin uçak ve otomotiv endüstrisinde kullanılabilirliği için ön denemeleri yaptıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzyılın adayı Grafen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz