Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemalettin GÜRSOY: Sigortalı olanın dul maaşı kesilmez

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Bu hafta sorularınız genellikle sağlık ve sosyal güvenlik mevzuatı üzerine. Umarım cevaplarım sorunlarınızın çözümüne yardımcı olur...
Rahatsızlığım nedeniyle anadişim kalmadı. Biz emeklilere kaç adet vidalı diş hakkı var ve ne kadarını kurum karşılıyor? Cafer Köroğlu Çene rahatsızlığı olup protez diş yaptıramayan kişiler için SGK bazı kolaylıklar sağlıyor. Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilen hükme göre her bir çene için en fazla dört adet implant bedelini SGK karşılıyor.
SGK'dan dul aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigorta ödüyorum. Sigortalı olmam vesilesiyle dul maaşımı keserler mi? Aysel Kavak Dul eşlerin çalışması, isteğe bağlı sigortalı olmaları veya kendisinin çalışmasından dolayı gelir/aylık alması ve eşinden dolayı ölüm aylığı almalarına engel teşkil etmez. Dolayısıyla isteğe bağlı sigortalı olmanız nedeniyle dul maaşınız kesilmez.


Sevksiz kaplıca tedavisi mümkün

Annemin rahatsızlığından dolayı kaplıca tedavisi için rapor verdiler. Ödenek alabilir miyim? Ayrıca sevk gerekiyor mu? Şevki Taş
Kaplıca tedavilerine ilişkin yol giderleri ve gündelikler, Sağlık Kurulu Raporu'na dayanılarak karşılanır. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği gün dahil 3 (üç) iş günü içinde kaplıca tesisine başvuru yapmanız şart. Başvuru yapmamanız halinde yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmesine ve sevk yaptırmanıza gerek yok. SUT eki EK-4/A formu düzenlemeniz yeterli olur.

Emekli, 2 maaş için SGDP primi öder

Emekli Sandığı'ndan emekliyim. Şuan muhtarlık yapıyorum. Yeni kanuna göre emekli aylığımdan ve muhtarlık maaşımdan kesinti yapılacağı söyleniyor. Bu doğru mu? Mevlüt Şahin.
Evet. Söylenenler doğru. 5510 Sayılı Kanun'a göre hem emekli, hem de muhtarlık maaşınızdan, 2009 yılı için % 13, 2010 yılı için % 14, 2011 yılı için ise % 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılır.

Yanık tedavisi için ek ücret alınmaz

Yetkililer "Sağlık hizmeti için fazladan para alınmayacak" diyor. Ama bu böyle olmuyor. Yanık tedavisi için özel bir hastaneye gittim. "Farklı kalem"ler adı altında ücret ödemek zorunda kaldım. Kime inanacağımızı şaşırdık. Hangi durumlarda ilave ücret alınmaz? Bilgilendirirseniz sevinirim. Ayşegül Durak
Değerli okurum, maalesef özel hastaneler bir kılıfını bulup hastadan katılım ücreti alıyor. SGK, "Yeşil alan muayenesi" adı altında hiçbir şekilde ilave ücret alınmayacak hizmetleri şu şekilde tanımlıyor: Acil haller, yoğun bakım, yanık tedavisi, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), yenidoğan, organ, doku ve kök hücre nakilleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemler, diyaliz tedavileri ve kardiyovasküler cerrahi işlemler.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemalettin GÜRSOY: Sigortalı olanın dul maaşı kesilmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz