Türkiye'nin en iyi haber sitesi

42 tesise toplu açılış töreni

Giriş Tarihi: 5.6.2013

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü Mavi Tünel'den Konya'ya içme suyu projesi ve 41 tesisinin açılışı törenle gerçekleştirildi

Konya'ya Mavi Tünel'den içme suyu sağlayarak şehrin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak Ana İsale Hattı ile birlikte 42 tesisinin açılış ve temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla yapıldı. Konya'ya son 5 ayda 2 milyar TL tutarında 109 yatırım müjdesi verdiklerini belirten Eroğlu, "Akdeniz'e boşa akan suları Konya'ya yönlendirerek şehrin 100 yıllık hayalini gerçekleştirdik" dedi. Kültürpark'ta düzenlenen törende konuşan Bakan Veysel Eroğlu, "Konya Ovası Projesi'nin (KOP) DSİ'nin tozlu raflarında beklerken Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla çalışmalara başladık. Akdeniz'e boşa akan suları Konya'ya yönlendirerek 100 yıllık hayali gerçekleştirdik. KOP ile Konya'ya yılda 650 ila 750 milyon metreküp arasında su gelecek" diye konuştu.

KONYA ARTIK YEŞİL

Mavi Tünel barajlarının çok verimli olduğunu, bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyesi'nin de bir hidroelektrik santrali yapacağını kaydeden Bakan Eroğlu, Konya'da yapılan belediyecilik hizmetlerini her zaman örnek gösterdiklerini dile getirerek, "Konya'da o kadar güzel işler yapılıyor ki, her gelişimde Büyükşehir Belediyemizin yaptığı yatırımları görüyoruz. Atık sulardan yeşil alan sulaması yapıyorsunuz. Konya'ya gelirken yeşil bir şehre giriyoruz. Konya'yı artık Yeşil Konya olarak anıyoruz. Konya'mıza dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan tatlı su çeşmeleri yapıyorsunuz" şeklinde konuştu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Konya'nın hayallerinin bir bir gerçekleştiğini belirterek, büyük bir hizmetlerle lider ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye'nin lider şehri olmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
42 tesise toplu açılış töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz