Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaylalar yatırımcı bekliyor

Giriş Tarihi: 5.6.2013

Son yıllarda sadece göçerlerin değil doğa tutkunlarının da ilgisini çekmeye başlayan yaylaların doğa turizminin merkezi olması için çalışmalar hızla yürütülüyor

Anadolu'daki pek çok yayladan biri olan Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde asırlık ahşap evlerin bulunduğu, çam ormanlarıyla kaplı Eğriçimen Yaylası'nın doğa turizminin gözde merkezlerinden biri olması için kollar sıvandı. Koyulhisar Belediye Başkanı İlhan Eren, ilçeye 17 kilometre uzaklıktaki Eğriçimen Yaylası'nın yemyeşil doğası, buz gibi suyu ve oksijeni bol havasıyla doğa tutkunlarının uğrak mekanlarından biri olduğunu söyledi. Eren, yaylanın doğa turizm merkezi için belediye olarak bazı çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Yaylada su ve kanalizasyon gibi altyapı hizmetlerini sunduklarını belirten Eren şöyle devam etti: "Yayla hayatının, Koyulhisarlıların yaşantısında önemli bir yeri olduğundan, ilçe halkımız ve gurbette yaşayan hemşehrilerimiz yaz aylarında yaşamını Eğriçimen Yaylası'nda sürdürüyor. Özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız, haziran ayı ortasında yaylaya göç ederek eylül ayına kadar burada kalıyor. Yaylamız, ağustos ayında serin havasıyla dikkati çekiyor. Yaylada günübirlik gezmeye gelen vatandaşlarımız için her türlü imkanı da sunduk. Eğriçimen Yaylası'nda otel, motel, lokanta, kasap, çay evi, market ve sağlık ocağı gibi sosyal donatılar bulunuyor."

'YATIRIMCI BEKLİYORUZ'
Otel ve motellerin yaz aylarında yoğun talep dolayısıyla ihtiyacı karşılamadığını dile getiren Eren, yatırımcıları Eğriçimen Yaylası'na davet etti. Büyük bir otel sayesinde yaylanın kış turizmine de kazandırılacağını vurgulayan Eren "Belediye olarak ilçemize yapılan her yatırıma olduğu gibi Eğriçimen Yaylası'na yapılacak yatırıma da destek olmaya hazırız. Eğriçimen Yaylası'nın, doğa turizminin merkezi olmasını amaçlıyoruz" dedi. Eren, yaylaya yeni otel yapılması için bir iş adamı tarafından proje hazırlandığını da söyledi.

BOZOK YAZA HAZIR
Anadolu'nun bozkırı Yozgat'taki 'Bozok Yaylaları'nda sezon açıldı. Geçmişten gelen geleneği yaşatan köylüler verimli bir yaz dönemi geçirmek için hayvanları ile yaylalara çıkıyor. Havaların erken ısınmasını fırsat bilerek yaylalara erken çıktıklarını belirten Akdağmadeni İlçesi Halhacı köyü sakinlerinden İsmail Şenalp "Hayvanlarımızı da yanımıza alarak yaylalara çıkmaya başladık. Yaylada hava ve ot miktarı hayvanlarımızın daha verimli beslenmelerini ve süt vermesini sağlıyor" dedi. Birçok yörede yaylaların turizm amaçlı da kullanıldığına dikkat çeken Şenalp "Henüz turizme dönük bir yatırım olmadığından tesisler yok. Ama şehirden yaz tatili için memleketine gelen akrabalarımızı yaylalara çıkarıyoruz" diye konuştu. Akbaş köyü sakinlerinden Mevlüt Altınok yayla kültürünün turizm açısından desteklenmesini isteyen Altınok "Eskiden insanlar hayvanlar daha besili olsun diye yaylalara çıkardı. Dün köyün tamamına yakını çıkardı şimdi bu sayı azaldı. Ama yaylaların yerini hiçbir şey tutamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaylalar yatırımcı bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz