Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anneye büyük vefa

Giriş Tarihi: 12.6.2013

Mevlana aşığı yazar Saniye Güler Ekik, kitaplarını kendisine edebiyatı sevdiren ve 16 yıl önce kaybettiği annesinin adıyla yayımlıyor

Konya'da ilkokul sıralarında annesinin yönlendirmesi ve karşılıklı oyunlarla şiir yazmaya başlayan sınıf öğretmeni Saniye Güler Ekik, o yıllarda yazdığı şiirlerine yayımladığı kitaplarında yer alıyor. Şiir yazmayı ve edebiyatı annesinden öğrendiğini belirten Ekik, kitaplarını da 16 yıl önce ölen annesinin ismiyle yayımlayarak büyük bir vefa örneği gösteriyor. Konya'da evli ve 1 çocuk annesi sınıf öğretmeni Saniye Güler Ekik, henüz ilkokul sıralarında annesinin yönlendirmesi ile şiire ve edebiyatı ilgi duyduğunu söyledi. O yıllarda annesiyle oyun gibi her gördükleri nesneye şiir yazmaya başladıklarını anlatan Ekik, "Annemin çok güzel bir dili vardı. Bende onun yazdığı şiirleri merak sarıp şiir yazmaya başladım. Annem örneğin bir yaprak görürdü hadi kızım bu yaprağa şiir yazalım derdi. O bir tane yazardı ben de bir tane yazardım. Böylelikle o yıllarda 10'larca şiir yazdım. Yani ilk başlarda bu oyun gibiydi" dedi. Annesinin yazdığı bu şiirlerin hepsini topladığını ve bir gün o arşivi kendisine gösterdiğini belirten Ekik, 16 yıl önce annesi Hicran Günal'ı kaybedince ona bir vefa olarak kitap yazmaya ve bu şiirleri kullanmaya karar verdiğini söyledi.

SİNAN YAĞMUR İLE ÇALIŞTI

Edebiyat dünyasına Türkiye'de milyonlarca satan Aşkın Gözyaşları-2 Mevlana kitabında editörlük yaparak ve şiirlerini ekleyerek adım attığını belirten Ekik, "Ben aynı zamanda bir Mevlana aşığıyım ve Konya Uluslararası Mevlana Vakfı üyesiyim. Sinan Yağmur da Aşkın Gözyaşları -2 Mevlana kitabında ona editörlük yapmamı ve şiirlerimi vermemi istedi. Çok eksi dostum olan Sinan'ı kırmamak ve anneme olan borcumu ödemek için bu teklifi kabul ettim, edebiyat dünyasına adım attım" diye konuştu.

İLK KİTABI 20 BİN SATTI
Bu çalışmanın ardından 2011'de yılında Aşk-ı Şahanem isminde kitabını yayımladığını ve içerisine annesi ile yazdığı şiirlerin bir kısmını koyduğunu belirten Saniye Güler Ekik, bu kitabı da ölen annesinin ismi Hicran Hanzade ismiyle yayımladığını söyledi. Kitapla Mevlana yolu ile beşeri aşktan ilahi aşka ulaşmayı anlattığını belirten Ekik, "Kitabımdan çok güzel tepkiler aldım. Ama ben en çok mutlu eden annemin ismini bu kitabın yazarı olarak koyarak onun ismini yaşatmak oldu" dedi. Yeni kitabı olan ve 1 ay sonra raflarda yerini bulacak olan "Nef(e)sim"in de yine annesi Hicran Hanzade ismiyle yayımlanacağını belirten Ekik, "Kitabım için 15 gün Hatay'a giderek Suriyeli mültecilerin arasında kaldım. Orada doğan bir aşkı da yine Mevlana yolu ile anlattım. Kitabım yine sevdiğim annemin ismi ile yayımlanacak. Bu bana büyük bir iç huzur veriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anneye büyük vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz