Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık üssü Anadolu

Giriş Tarihi: 19.6.2013

Konya'dan Kayseri'ye Ankara'dan Eskişehir'e kadar pek çok Anadolu kenti, 5 yıldızlı otelleri aratmayan şehir hastaneleriyle Türkiye'nin sağlık üssü olacak

Anadolu'da hastane atağı başlatan Sağlık Bakanlığı, 8 yılda 542 hastane binasını yeniledi. Bakanlık 2015'e kadar kendisine bağlı bulunan ve 3 binin üzerinde hizmet binası olan 842 hastanenin tamamının tadilatını tamamlamış olacak. Sağlık yatırımları ile Türkiye'de 10 bin kişiye düşen yatak sayısının 31'e çıkarılmasının hedefleniyor. İstanbul'da 6, Ankara'da 3, İzmir ile Diyarbakır'da 2'şer ve aralarında Elazığ, Isparta ve Şanlıurfa'nın bulunduğu 22 şehirde 1'er olmak üzere 35 şehir hastanesi kurulacak. Hastaneler 5 yıldızlı otel konforuna göre dizayn edilecek. Şehir hastanelerinde kalpten organ nakline, anne evinden klinik otellere kadar sağlık hizmetleri bir arada bulunacak. Sağlık turizmine alt yapı sağlamak için kurulan şehir hastanelerinin diğer amacı da yeterli sayıda nitelikli yatak kazanmak, teşhis ve tedavide yeni teknolojileri kullanmak, teşhis ve tedavi hizmetlerinde yeni konseptleri uygulamak, yatış sürelerini kısaltmak, aynı kampus içinde bütün hizmetleri vermek ve hasta sevk sayılarını düşürmek.

HELİKOPTER PİSTİ DE OLACAK
Şehir hastanelerinde hasta yatak odaları bir veya iki yataklı olacak. Odalarda lavabo, banyo ve duş bulunacak. Çeşitli nedenlerle hastaneye ulaşımda zorluk yaşayan anne adayları ile yeni doğan yoğun bakım biriminde tedavi gören bebeklerin annelerine 'anne evleri' yapılacak. Hasta yakınları ve uzun dönem tedavi gerektiren hastalar için otel ve konaklama imkanı sağlanacak. Yoğun hasta ve ziyaretçi trafiğinin olduğu birimlerde yürüyen bantlı koridor ve merdivenler yapılarak hasta içi ulaşımda kolaylık sağlanacak. Acil hasta transferi için helikopter pistleri oluşturulacak.

HAST AYA VALE HİZMETİ

Otopark ihtiyacının tamamına yakını yer altı otoparklarda çözülecek. Kongre ve konferans gibi bilimsel aktivitelere imkan tanıyan çok amaçlı salonların bulunduğu merkezler inşa edilecek. Hasta ve yakınlarını karşılama hizmeti verecek valeler görev yapacak. Çalışanlar, hasta, hasta yakınları ve ziyaretçilerin sürekli kullanacağı PTT şubesi, banka, ATM, restoran bulunacak. Bloklar arasında hasta transferleri elektrikle çalışan araçlarla sağlanacak. Farklı dinlere ait ibadet alanları bulundurulacak.

35 ŞEHİR HASTANESİ KURULACAK
13 bin yatak kapasiteli Ankara'da 2, Kayseri, Elazığ, İstanbul ve Yozgat'taki 6 şehir hastanesini tamamladı. Yeni hastanelerle Türkiye'deki hastalara ayrılan yatak sayısı 46 bin 635 artacak. İhalesi tamamlanan hastaneler arasında bin 584 yataklı Kayseri Şehir Hastanesi, 3 bin 566 yataklı Ankara Etlik Şehir Hastanesi, 3 bin 660 yataklı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, 473 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi, 840 yataklı Konya hastanesi yer alıyor. Türkiye genelinde İstanbul'da 6, Ankara'da 3, İzmir ile Diyarbakır'da 2'şer ve aralarında Elazığ, Isparta ve Şanlıurfa'nın bulunduğu 22 şehirde 1'er olmak üzere 35 şehir hastanesi kurulacak.

Hüsniye ORAL / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık üssü Anadolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz