Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur Özteke: Tarihi Bedesten Çarşısı'ndan Kara Afrika'ya Konya

Giriş Tarihi: 19.6.2013

Tarımdan sanayiye, turizmden kültüre 'Dünya Başkentliği'ne aday Konya'da geride kalan bir haftanın değerlendirmesini ve şehir adına önümüzde yanan ışıkları paylaşmak istiyoruz.
Şehir merkezinde bin yıllık tarihe sahip Bedesten Çarşısı'ndaki dönüşüm 3 bine yakın iş yerinde devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehir ticaretinde Romalılar'dan Selçuklular'a, Osmanlı'dan günümüze binlerce yıllık geçmişe sahip tarihi çarşıdaki çalışmalarda bugüne kadar 900 dükkan ve binanın restorasyon çalışmasının tamamlandığını müjdeliyordu.
Kapalı alan olarak yaklaşık 180 bin metrekare olan proje kapsamında çok sayıda türbe, sur duvarı, cami, sokak, okul, medrese ve tescilli yapı olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, tarihi Bedesten'deki çalışmanın dünyada başka bir örneği olmadığının da ısrarla altını çiziyordu.
Bu çalışma tamamlandığı zaman şehrin özellikle alternatif yeni bir turizm destinasyonunun meydana çıkacağını, yapılan tespitlerle de bölgedeki esnafın iş hacminin tam dört kat artacağını müjdeliyordu.

HEDEF AFRİKA KITASI
Şehrin geleceği adına iç açıcı, insanı rahatlatan müjdelerden birisi de PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Şeker AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk'tan geliyordu. Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet ile Fas, Cezayir ve Tunus'a yapılan çıkartma da yer alan başkan Konuk kara kıta ile ilgili projesini açıkladı. Türkiye'nin dünya milletler ailesi arasında büyüklüğü, kudreti, gücü, etkinliği ve Anadolu coğrafyasının çok daha ötesine taşan manevi coğrafyası, kültürel etki alanının artık tüm gelişmiş dünya ülkeleri tarafından kabullenildiğinin altını çizen başkan Konuk, bu üç ülkede de helal sertifikalı ürünlerin satılacağını açıkladı.

ESNAFIN GÖZÜ Antalya YOLU'NDA
Konya
ekonomisinin üretiminden tüketimine ayrılmaz bir parçası olan Sebze ve Meyve Hal Yönetimi Türkiye'nin ilk ve en büyük aynı zamanda da en gelişmiş elektronik hali olmaya aday.
Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkanvekili ve Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Adnan Pirinç, hal yönetimi olarak Büyükşehir ile uyum içerisinde çalıştıklarını yeni hal yerinin ise Antalya Yolu üzerinde olmasını istediklerini belirtiyordu.

MEVKA HEDEF BÜYÜTT Ü
İşte Konya ekonomisinin can damarı kuruluşlardan birisi de hiç şüphesiz MEVKA'dır. Vali Aydın Nezih Doğan'ın başkanlığında kurulduğu günden bu yana Konya ve bölgesine inanılmaz stratejik eserlerin temelini atan kuruluş Mevlana Kalkınma Ajansı'nın 10. Kalkınma Kurulu toplantısının ardından yeni başkan, başkanvekili ve katip üyelerinin seçimi yapıldı. Seçim sonunda kurul başkanlığına Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahir Şahin getiriliyordu.
Toplantıda ayrıca 2014 yılında uygulamaya konulacak yeni bölge planının görüşülmesi ve değerlendirilmesi de gerçekleştirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur Özteke: Tarihi Bedesten Çarşısı'ndan Kara Afrika'ya Konya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz