Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M. KEMAL ÖZUĞUR: Aklın yolu bir

Giriş Tarihi: 26.6.2013
Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, çok net konuşmuş: "Rant yok, imar yok, kent meydanı var" Bir hafta önce söylenen bu sözlerin Eskişehir açısından büyük önemi var.
AK Partili Sakallı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile diğer AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can gibi aynı yönde demeçler verip, sonuna "ama..." eklememiş.
***

Sakallı Eskişehirspor Müzesi'nin açı- lışında, yeni stadyumun tamamlanmasından sonra Atatürk Stadı arazisinin ne olacağını açıklarken kullandığı "Eskişehir meydanı olacak. Sadece meydan, sadece meydan, sadece meydan olacak.
Eskişehirlilere yakışan bir meydan olacak.
Ne imara açılacak, ne rant sağlanacak, ne binalar yükselecek. Orası bir stadyumdu, hatıralarıyla, öyküleriyle, dostluklarıyla olsa olsa bir yeşil alan, olsa olsa bir rekreasyon alanı, olsa olsa bir kent meydanı olacak.
Türkiye'nin ve dünyanın en güzel meydanı olacak. 55 bin metrekarelik alanda düzenleyeceğiz"
sözlerinin kayıt altına alındığının farkında.
***

Burhan Sakallı'nın toplumun hoşuna gidecek mesajları Atatürk Stadı arazisi ile sınırlı değil.
Anadolu Gazetesi'ne yaptığı açıklamasında da, son haftalarda büyük tartışma konusu olan "Vilayet Fidanlığı" konusunda çevrecilerin endişelerini giderecek sözleri var. Sakallı, İl Genel Meclisi'nde oy çokluğu ile Hazine'ye devredilmesi kararlaştırılan Vilayet Fidanlığı alanında da, "bir yapılaşmanın, bir betonlaşmanın olmayacağının" garantisini veriyor.
Bu alan Atatürk Stadı arazisinden 12-13 bin metrekare daha büyük. Sakallı bu alanın, herkesin istifade edeceği bir yeşil alan, bir botanik bahçesi, bir park olmasını arzuladıklarını, Odunpazarı Belediyesi olarak bu işe talip olduklarını belirtiyor.
Kültür Başkenti kapsamında Eskişehir'e kazandırılması planlanan kültür merkezi gibi kalıcı yapılar için başka alanlar olduğuna dikkati çekiyor.
Elbette bu çıkışta Eskişehir'de Ankara, İstanbul ve İzmir kadar yankı bulan "Gezi Parkı" eylemlerinin de etkisi var.
Bugün çok tartışılsa, arkasında başka nedenler aransa da toplumda, "çevre hassasiyeti"nin arttığı bir gerçek.
İki dönemdir Odunpazarı Belediye Başkanı olan Burhan Sakallı'nın gönlünden Büyükşehir Belediye Başkanlığı geçtiğini biliyoruz.
Bugüne kadar kendisi açıklamasa da, çıkan haberlere de bir itirazı olmadı.
Bütün Eskişehir halkının "alkışlayacağı" bu çıkıştan şu sonucu çıkartabilir miyiz?
"Sakallı Mart 2014'te yapılacak yerel seçimlerde AK Parti'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı." Böyle bir karar sürpriz olmaz.
Seçimlere bir yıldan az süre kala, AK Parti'de bu makam için öne çıkan bir isim yok.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da biliyor ki, Eskişehirliler "ithal" aday istemiyor.
O nedenle üç dönemi tamamlayacak bakanlardan birinin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmesi, en açık tanımı ile AK Parti için "intihar" olur.
Peki Sakallı'nın ne büyükşehir, ne de Odunpazarı için aday gösterilmesi halinde bu sözlerin bir önemi kalır mı?
Elbette bunu zaman gösterecek.
Ama en azından son dönemde AK Parti'de en çok öne çıkan isim olan Sakallı'nın bu sözleri, seçmen tarafından partinin "sözü" olarak algılandı.
Ve bu noktadan sonra "dönüş" AK Parti'ye belki seçim kaybettirmez ama "prestij ve güven" kaybına neden olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M. KEMAL ÖZUĞUR: Aklın yolu bir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz