Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni açılan su kuyuları köylünün umudu oldu

Giriş Tarihi: 28.6.2013 16:51

'nin Ulukışla İlçesi'ne bağlı kazak Türklerinin yaşadığı Altay Köyünün 57 yıl sonra kavuştuğu su kuyuları köylünün umudu oldu.

Altay Köyü Muhtarı Abay Orhun, su kaynaklarının bulunmadığı için 165 haneden oluşan köylerinin zamanla 35 haneye düştüğünü, sulu tarıma geçilmesiyle birlikte bu sayının tekrar artacağını söyledi.

Altay Köyünün suya kavuşmasıyla göç eden halklarının tekrar köye beklediklerini belirten Muhtar Orhun şunları dedi: 'Köyümüzün kuruluşundan bu yana 1956 senesinden 2013 senesine geldiğimiz tarih arasında 57 senelik bu süre zarfında arazilerimizin kıraç olmasından, sulu tarıma geçemediğimizden, su kaynaklarımızın olmayışından ve su arayışında devletimizin 3 sefer denemesinden sonra suyun bulunmamasından dolayı bu geçen 57 senelik süre zarfında köyümüz 165 haneden 35 haneye kadar düşmüştür.

Ve sebeplerinden bir tanesi de kıraç tarımla uğraşmamız olmuştur. Son yıllardaki teknolojinin gelişmesiyle yeraltı sularının araştırılmasında ki tekniklerin artmasıyla etrafımızda bize komşu olan sınırlarımızdaki bahçe sayılarının artmasıyla bu bize bir heyecan getirerek su arayışımızda 2012 senesinde su arayışımızda kavuştuk ve 2013 senesinde de yeryüzüne çıkarttık' dedi.

Orhun; 'Geri göçün olacağı düşüncesindeyiz ve bu sebepten dolayı da göç eden halkımızı geri bekliyoruz. Arkamızda gördüğünüz su kuyuları köyümüzün 57 sene sonra sahip olduğu su kuyularıdır. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara büyükelçiliğinin sponsorluğunda 150 Bin TL ile yapılan kuyulardır bunlar. Bugüne kadar devletimizin su aramalarında o çağın teknolojisinden geri olduğumuzdan dolayı yeterli sulara ulaşamadığından 2012 yılında bu suya kavuştuk ve bundan sonrası için büyük umutlar içerisindeyiz. Köyümüzün 57 sene sonraki ilk su kuyuları bu kuyular 14 bin dönüm tarım alanımızda bitecek şekilde düşünüldü.

Fakat su rezervimizin zayıf olmasından bu sular köyümüzün tarım alanının 10'da 1'ini karşılayabilecek durumdadır. Ve bu sebepten dolayı devletimizden bu su kuyularında yardım etmesini bu günün şartlarında bu suyun yeteri kadar bize arazilerimize yetmeyeceğinden israf edilmeden yer altı kapalı devre boru sistemiyle, havuz sistemiyle, yağmurlama damlama istemi yapılması için çok büyük bir ekonomik güç gerekmektedir. Anca bu devletimizin bir yapabileceği güçtür. Buradan devletimize ve siyasilerimize sesleniyoruz 60 yıl sonra dahi olsa Altay köyünü tamamıyla sulu tarıma kavuşturmalarını rica ediyoruz' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni açılan su kuyuları köylünün umudu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz