Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meme kanserine bitkisel çözüm

Giriş Tarihi: 3.7.2013

Konyalı 2 lise öğrencisi, son dönemde ABD'li ünlü aktrist Angelina Jolie ile birlikte yeniden gündeme gelen meme kanserine meyan kökü bitkisiyle çözüm buldu

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Laboratuarında kanserli hücreler üzerinde deneyler yapan öğrenciler meyan kökü bitkisinin kanserli hücrelerin yüzde 50'sini yok ettiğini bilimsel olarak kanıtladı. Dünya üzerinde her 8 kadından 1'inde görülen ve son dönemde ABD'li ünlü aktrist Angelina Jolie ile birlikte yeniden gündeme gelen meme kanseri üzerinde araştırmalar yapan Özel Merve Güventaş Anadolu ve Fen Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Ayşenur Tuğçe Doğan ile Tuba Sezer, meyan kökü bitkisinin kanserli hücreleri yok etmede etkili olduğunu tespit etti. Yaklaşık 1 ay boyunca Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Laboratuarında çalışmalar yapan öğrenciler daha önceden hazırladıkları Ebegümeci, Hatmi Çiçeği, Meyan Kökü, Kekik, Rezene ve Sinameki bitkilerinin özütlerini, meme kanseri hücre hattına benzer özellik gösteren MCF-7 kültür ortamına bıraktı. Yapılan testler sonucunda meyan kökü bitkisi özütünün kanserli hücrelerin yüzde 50'sini tamamen yok ettiği kesin olarak kanıtlandı. Proje öğrencisi Ayşenur Tuğçe Doğan, "Meme kanseri her 8 kadından birinde görülmektedir ve akciğer kanserinden sonra gelen en önemli kanser türüdür. Bu yüzdende meme kanserini araştırmak istedik. İlk etapta meme kanserine karşı 6 bitki türünü belirledik. Bu bitkilerin özütünü çıkarıp Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Laboratuarında meme kanseri hücre hattına benzer özellik gösteren MCF-7 kültür ortamına bıraktık. Yaklaşık 1 ay boyunca süren çalışmalar sonucunda meyan kökü bitkisinin kanserli hücrelerin yarısını yok ettiğini gördük"dedi.

'Uzmanlara yol gösterdik'
Meme kanseri üzerinde yapılan bu çalışmanın uzmanlara yol gösterici nitelikte olduğunu belirten proje danışmanı bilgisayar öğretmeni Tuğba Karagöl, " Öğrencilerimiz büyük bir gayret göstererek önemli bir işe imza attılar. Çağın en büyük çözüm bekleyen hastalıklarından biri olan göğüs kanserine meyan kökü bitkisinin bu denli önemli bir etki etmesi olduğunu kanıtlamak önemliydi. Bundan sonra iş uzmanlara düşüyor. Öğrencilerimiz onlara bir yol gösterdi. Onlarda meyan kökü bitkisini kullanıp meme kanseri hastalarına şifa olacak ilaçlar üretmelidirler" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme kanserine bitkisel çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz