Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: 2020'de hezimete doğru mu?

Giriş Tarihi: 3.7.2013

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday şehirler hakkındaki Değerlendirme Raporu'nu geçen hafta yayınladı.
Aday kentler bugün ve yarın Lozan'da seçimde oy kullanacak, IOC üyelerine adaylıklarının sunumunu yapacak ve soru-cevap için hazır bulunacak.
Ardından da 7 Eylül 2013'te Arjantin/Buenos Aires'te düzenlenen 125. IOC oturumunda oylama yapılacak ve hem IOC başkanı hem de 2020 oyunlarına ev sahipliği yapacak şehir seçilecek. IOC'nin açıkladığı raporda, IOC Değerlendirme Heyeti'nin mart ayı boyunca sırasıyla Tokyo (4-7 Mart), Madrid (18-21 Mart) ve İstanbul'a (24-27 Mart) yaptığı ziyaretlerde edindiği değerlendirmeleri, belirli kriterlere temel alınarak sıralanması yer alıyor.
Raporda İstanbul'daki protesto ve gösteriler hakkında bir yorum bulunmuyor. Ancak baştan beri söylediğim ve ısrarla üzerinde durduğum Türkiye'nin durumunun parlak olmadığına dair değerlendirmelerim IOC Raporu tarafından da doğrulandı. IOC'nin yayınladığı 110 sayfalık raporun 31 sayfası İstanbul'a ayrılmış.
Raporun genel değerlendirmesinde İstanbul'un diğer aday kentler Madrid ve Tokyo'ya 45 başlıktan hiçbirinde bariz bir üstünlüğüne yer verilmemiş. IOC'nin İstanbul ile ilgili kaygısı 2020 için en büyük bütçeyi (19.2 milyar dolar) ayıran aday kent olması, tesislerinin yüzde yetmişini sıfırdan inşa etme niyeti ve ortalama 60 dakikada akan trafik.
Raporun özeti ise tam bir İngiliz klasiği: Üç aday kent de bu oyunları düzenleyebilir. Ama en riskli kent, İstanbul! En şanslısı Madrid.
Ancak her nasılsa hafta sonu televizyonlara telefonla bağlanan TMK Başkanı Uğur Erdener ile 2020 Komitesi Başkanı Hasan Arat raporu bir zafer şeklinde sundu. Arat'ın açıklaması ise vahim: "Rapor İstanbul'un şansının aslında teyididir." Ne yani! Biz olimpiyatları almaktan bahsederken, şansımızı teyit etmek başarı mı?
Mart ayındaki bir yazımda komplo teorilerine atıf yaparak İngilizler'in 2020 Olimpiyatları'nın Türkiye'ye verilmesini istemediğini ve Madrid'e çalışacağının altını çizmiştim.
Raporda İstanbul için düşülen şu not da önemli ve ilginç: İlk defa laik ve Müslüman bir ülkede olimpiyat düzenlemek.
Yani olayın özü bu. Uğur Erdener ve Hasan Arat'ın zafer diye anlattığı şeyler aslında hezimet.
Eğer Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Spor Bakanı Suat Kılıç olaya yeniden el koymazlarsa korkarım kaybeden taraf olacağız. Hükümet'in, Başbakan'ın ve bakanın emeklerine yazık.
Çünkü 2020 Olimpiyatları için samimi olarak çalışan sadece onlar…

ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: 2020'de hezimete doğru mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz