Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tokat'ın inanç turizmine açılan kapısı: Hubyar

Giriş Tarihi: 9.7.2013

Her yıl onbinlerce kişinin ziyaret ettiği Anadolu'daki 12 büyük ocaktan biri olan Hubyar Sultan'ın turizm dünyasına tanıtılması için çalışma başlatıldı

Hubyar Sultan'ın her yıl onbinlerce kişinin ziyaret ettiği Anadolu'daki 12 büyük ocaktan biri olduğunu belirten TUDER Başkanı Kadir Özbilgin "Bu anlamda, Hubyar Sultan'ın Tokat başta olmak üzere, turizm dünyasına tanıtılması önemlidir" dedi. Özbilgin "Tokat'ın, başka coğrafyalarda yer alan şehirlerde de bulabileceğiniz, tarihi-kültürel ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, başka hiçbir coğrafyada, şehirde bulamayacağınız, 21 değişik özgün farklılıkları bulunuyor. Hubyar Sultan bu 21 değişik özgün farklılıklardan ve inanç turizmi bakımından en önemlisi" dedi. Özbilgin şöyle devam etti: Özbilgin "Almus-Hubyar (Ocağı) Sultan, her yıl on binlerce insanın bir inanç etrafında bir araya geldiği ve aynı zamanda Türkiye ve dünyanın ilgisinin ve katılımının yoğunlaşmasının gerekli olduğu kutsal / kültürel miras öğesi. Tokat, sahip olduğu turizm potansiyelini performansa dönüştürme yolundaki çabalarına Hubyar Sultan'la hız verebilir. Bu anlamda, Hubyar Sultan'ın Tokat başta olmak üzere, Türkiye'deki turizm dünyasına tanıtılması önem arz etmektedir" dedi. Özbilgin "Bu tanıtım, özellikle kamu ve yerel siyasi otoritenin de dikkatini çekecek, her yıl binlerce insanın geldiği ama konaklama imkânı bulamadığı, bir sosyal tesiste oturup dinlenemediği, kendi ritüellerini kaliteli ve medeni ölçekte gerçekleştiremediği Hubyar Sultan mevkiinde, gerekli altyapı yatırımlarının yapılmasını sağlayacaktır" diye konuştu. "Bununla kalmayacak, Hubyar Sultan mevkiinde gerçekleşen alt yapı yatırımları, farklı inanç gruplarından insanları ve özellikle de kültür gezginlerini buraya çekecektir" diyen Özbilgin "Alevi inancındaki insanlarımızın huzurlu bir şekilde kendi inançlarını yaşamaları, Hubyar Sultan öğretilerinin ve Türbesinin turizme kazandırılarak, koruma-kullanma dengesi içinde topluma ve gezginlere sunulması bir yandan toplumsal barışa hizmet ederken, diğer yandan yörenin ekonomik refahının artmasına vesile olacaktır" diye konuştu.

40 BİN ZİYARETÇİ
Hubyar Vakfı Genel Başkanı Halil Patlak da Hubyar köyünde tekkesi bulunan Hubyar Sultan'ın, Hacı Bektaşi Veli'den sonra Anadolu'da bulunan en önemli merkezlerden birisi olduğunu belirtti. Patlak "Yılda yaklaşık 30-40 bin Alevi kardeşimiz bu önemli tekkeyi ziyarete gelmektedir" dedi. Patlak "2012'de köy yolumuzda kumlama çalışması yapıldı. Biz bu yolun bir grup yolu olmasını ve asfaltlanarak rahat bir ulaşım imkanı sağlanmasını arzu ediyoruz" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokat'ın inanç turizmine açılan kapısı: Hubyar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz