Türkiye'nin en iyi haber sitesi

66'ncı kazı dönemi

Giriş Tarihi: 10.7.2013

Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından 1948 yılında başlatılan Kültepe Kaniş Karum Kazı Çalışmaları'nın 66'ncı sezonu için ilk kazmalar vuruldu

Anadolu tarihine ışık tutan "Kültepe Kaniş Karum Kazı Çalışmaları"nda 66. sezonu Vali Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve davetlilerin katıldığı törenle başlatıldı. Kazı çalışmalarının başlatıldığı törende Düzgün, Kayseri'nin zengin bir kültür mirasına sahip olduğunu belirterek, Kültepe'de 4 bin yıl öncesine ait arkeolojik çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Buradaki çalışmaların 1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç başkanlığında başladığını ifade eden Düzgün şunları söyledi:

23 bin 500 tablet
"Özgüç'ün vefatının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı bir ekip gönderdi buraya. Sadece Kayseri'nin değil, Anadolu'nun, hatta dünya tarihinin aydınlatılması konusunda, Kültepe'deki kazı çalışmaları çok önemli. Kaniş Krallığı'nın merkezi olan Anadolu'daki Asur Ticaret Kolonileri sisteminin Başşehri Kaniş-Karum'da pek çok ticari anlaşmaları içeren 23 bin 500 tablet bulundu" dedi.

Ortak çalışmaya devam

Kazı çalışmasından çıkan eserlerin müzelerde değerlendirildiğini anlatan Düzgün, "Kayseri'nin sanayi ve ticaret kenti olmasının yanında, kültür kenti olarak tanınması yönünde de çalışmalarımızı artıracağız. Kayseri, Asurlular, Hititliler, Romalılar, Osmanlılar'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. Eserlerin kültür turizmine kazandırılması için Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalara devam edeceğiz."

'Yeni eserler bekliyoruz'
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de Kültepe Kaniş Karum'un Anadolu'nun eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirterek, Kayseri'nin geçmişinin üzerine geleceğini inşa etmek istediklerini, kazı alanında yeni eserlerin çıkmasını beklediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
66'ncı kazı dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz