Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasat zamanı

Giriş Tarihi: 17.7.2013

Anadolu'nun bereketli toprakları şu sıralar mahsüllerini veriyor. Konya'da buğday ve arpa hasadında 2 kat artış var. Çiftçiler Afyonkarahisar'da haşhaş, Kastamonu'nda ise sarımsak toplama telaşında

Konya Ovası Projesi (KOP) İdare Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, süne ile mücadelede son 15 yılın en başarılı sonuçları alındığı hububat rekoltesinde ise uzun yıl ortalamalarının üzerinde olduğunu belirtti. Buğday ve arpada geçen yıla göre neredeyse 2 kat fazla olan rekoltenin çiftçiyi memnun ettiği vurgulayan Babaoğlu, KOP Bölgesi çiftçilerinin sorunlarını yerinde izlemek, arazide görülen problemlere daha hızlı ve etkili çözümler üretmek için teknik geziler düzenlediklerini söyledi. Başkan Babaoğlu, bu incelemelerin raporlaştırıldığını bildirdi.

YAĞIŞLAR İYİYDİ

Raporda şu ifadelere yer verildi: "Bu yıl KOP Bölgesi'nde hububat rekoltesi çiftçinin yüzünü güldürdü. Bölgede mart ve nisan yağışlarının istenen seviyeye yakın, mayıs ayı yağışlarının ise geç de olsa istenen düzeyde gerçekleşmesi rekolteyi olumlu yönde etkiledi. Kıraç alanlarda rekolte buğday ve arpada dekar başına 250 ile 450 kilogram arasında değişirken, sulu alanlarda ise verimlilik dekar başına 500 ila 1000 kilogram arasında gerçekleşti. Verim değerleri incelendiğinde uzun yıllar ortalamasının üzerinde bir sonuç elde edildi." KOP İdaresi teknik danışmanlarının hazırladığı raporda KOP Bölgesi'ndeki bazı bölgelerde şeker pancarı ve patates ekim alanlarındaki en ciddi sorunun halk arasında 'Gılamaç' olarak bilinen Küsküt otuna dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Küsküt otunun sadece şeker pancarı ve yoncada ilaçlı mücadelesinin olduğu, diğer kültür bitkilerindeki küskütün ilaçlı mücadelesi bulunmadığı belirtilerek, "Özellikle şeker pancarı, patates, havuç ve diğer sebze ekim alanlarında üreticileri zor durumda bırakan bu parazit ota karşı zaman geçirilmeden ciddi tedbirler alınmalıdır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz