Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Bankalara "tüketici" freni!

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Banka ücret ve komisyonlarına yönelik şikâyetlerin ardı arkası gelmiyor… Bazı bankalar Yargıtay kararlarını hiçe sayıyor. Vatandaş da çareyi tüketici hakem heyetlerine, yargıya gitmekte buluyor. Son dönemde arka arkaya gelen yerel mahkeme kararları adeta tokat gibi… Tüketicinin Korunması Yasası'nda yapılacak değişiklikle de vatandaş korumaya alınıyor.
El yakan ücretlerin vatandaşı mağdur etmemesi için "standart" sorunu çözülecek.
Kredi kullanırken sigorta zorunlu olmayacak, bankalar bu konuda baskı yapamayacak. Banka tarafından kredinin ödenmesi için hesap açtırma, ücret gibi dayatmalar son bulacak. Limit artırım, kredi kartı talebi yazılı talimata bağlanacak. Her türlü ücret, masraf sözleşme eki olarak yazılı olarak tüketiciye verilecek.
Önemli düzenlemelerden biri de "aidatsız kredi kartı"! Ceplerdeki kredi kartları da hiçbir ücret alınmadan bu kartla değiştirilebilecek.
Eks per tiz ücre tini iade et!

Konut kredisi kullananlara da yargıdan sevindirici bir haber geldi. Tokat Asliye Hukuk Mahkemesi, konut kredisi kullanan tüketiciden alınan dosya masrafı, ekspertiz ücretinin tamamının iadesine karar verdi.
Mahkemenin kararında, "Bin 250 liralık bu ücretler yasal değildir, davacıya iade edilmeli" denildi.
Geçtiğimiz günlerde Anamur Asliye Hukuk Mahkemesi de, tüketiciden istihbarat masrafı talep edemeyeceğine hükmetti.
Son dönemde benzeri yüzlerce karar çıkmış durumda.
Yeni Tüketici Yasası ile banka ücretlerinde standartları belirleme yetkisi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na veriliyor. BDDK'nın bu yargı kararlarını da dikkate alarak ücretlerde frene basması bekleniyor.
Hadi hayırlısı…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Bankalara "tüketici" freni!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz