Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domates, Güdüllü çiftçileri sevindirdi

Giriş Tarihi: 24.7.2013

Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi'nin yürüttüğü proje sayesinde kurulan seralar çiftçinin yüzünü güldürdü

Güdül'de Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi'nin ortaklaşa yürüttüğü proje sayesinde kurulan seralar meyvesini veriyor. Çağa Beldesi çiftçileri, yüzde 75 hibe desteğiyle kurulan seralarda domates üretmeye başladı. Çiftçilerden Osman Sayan ve Yaşar Doğan, seralara mart ayında dikilen fidelerden ürün almaya başladıklarını söyledi. Köylerinde görevli ziraat mühendisi Bihter Metin'in kendilerine büyük katkı sağladığını belirten çiftçiler, önceden klasik yer domatesi tarımıyla uğraştıklarını, kurulan seralar sayesinde daha fazla gelir elde ettiklerini kaydetti.

"ÖNEMLİ BİR TARIM ŞEHRİ"
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Ankara'da çiftçilere örnek olacak projeler gerçekleştirdiklerini anlatarak, "Piyasanın ihtiyaç duyduğu dönemde, birim alandan daha kaliteli ve daha fazla ürün elde etmenin yollarını aradık. Ankara, taşıdığı farklı iklim özellikleri ve coğrafi yapısıyla çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirildiği önemli bir tarım şehri. İl müdürlüğü olarak da ilimizin bu özelliğini en iyi şekilde değerlendirerek var olan tarımsal potansiyelimize ivme kazandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Özdeşleşmiş ürünler üretiliyor

Çağa Beldesi, Türk Patent Enstitüsü'nce onaylanmış 'Ayaş Domatesi'nin üretiminde önemli bir merkez. Muhsin Temel, Ankara'da ürün çeşitliliğin artırılmasının yanı sıra Ankara ile özdeşleşmiş ürünlerin üretimi için de çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak, kurulan seraların bu çalışmaların bir örneği olduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domates, Güdüllü çiftçileri sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz