Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da Taş Bina'nın onarımı tamamlandı

Giriş Tarihi: 25.7.2013 11:33

Belediyesi 'Taş Bina' olarak bilinen yapının onarımını tamamladı.

Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan yapının, farklı mimarisi ve tarihi ile önemli bir yapı olduğunu söyledi. Uğurlu, "Tarihte devlet dairelerinin içinde bulunduğu bu bina yakın tarihlerde bu amaçların dışında kullanılmıştı. Karaman Belediyesi'nin yoğun yenileme çalışmaları neticesinde artık daha estetik bir görünüm kazandı.

Karaman Belediye Başkanlığı temsil makamı olarak kullanılacak olan Taş Bina'da, dışarıdan gelen yerli ve yabancı misafirler ve devlet büyükleri özel olarak ağırlanacak. Ayrıca binanın alt katında, Karaman'ın tarihi resimlerinin, yazılı eserlerinin bulunduğu bir müze bulunacak." dedi.

Taş Bina'nın kitabesinde yer alan bilgilere göre binanın müteahhidi Boynukalınzadelerden Hacı Ali Ağa, mimarı ise Molla Usta isminde bir z't. Bina, 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı devletinin son dönemlerinde inşa edildi. Binada eskiden kaymakamlık, çiftçi bankası, maliye ve icra daireleri gibi devlet kurumları vardı. Bu kurumlar başka bir bina yapılınca buradan taşındı.

Boşalan Taş Bina, dönemin Belediye Başkanı Kemal Kaynaş tarafından belediye hizmet binası olarak kullanılmaya başlandı. 70'li yılların ortalarında, yeni belediye binası yapılınca Taş Bina boşaltıldı ve kendi haline terk edildi. Yaklaşık 10-12 yıl boş kalan bina, 80'li yıllarda çeşitli meslek gruplarından esnaflara tahsis edildi. Üst ve alt katlar kırtasiye dükk'n, muayenehane, yazıhane olarak kullanıldı. Tarihi bina yaklaşık 2 yıl önce boşaltıldı ve mimari özellikleri bozulmadan yenilendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaman'da Taş Bina'nın onarımı tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz