Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kütahya'da dönüşüm başlıyor

Kütahya'da 23 mahalle ve dereler Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilirken Kütahya Belediyesi de çalışmalarını hızlandırdı. Dönüşüme 17 Ağustos'ta başlanacağı öğrenildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ile ilgili aldığı karar çerçevesinde Kütahya'daki riskli alanlar da belirlendi. Kütahya'da 23 mahalle ve dereler riskli alan olarak tespit edilirken, bu alanlara göre krokiler çıkartıldı. Yapılan incelemelerde Ziraat Mahallesi, Gaybiefendi Mahallesi, Vefa Mahallesi, Sultanbağı Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi, Yoncalı Mahallesi, Ilıca Mahallesi, Fuatpaşa Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Ok Meydanı Mahallesi, Evliya Çelebi Mahallesi, Lala Hüseyin Paşa Mahallesi ve Küçük Sanayi Sitesi, Bölücek Mahallesi 1 nolu ve 2 nolu dere güzergahları, Aydoğdu Mahallesi 3 nolu dere güzergahı, Yıldırım Beyazıt Mahallesi, 30 Ağustos Mahallesi ve 6 nolu dere güzergâhı, Siner Mahallesi ve 8 nolu dere güzergahı olarak belirlendi. Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça Kentsel dönüşüme hazır olduklarını söyledi.

800 KONUT YAPILACAK

Osmangazi Mahallesi'nde Kütahya Belediyesi olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını söyleyen Başkan İça "Burada Romen vatandaşlarımızın yaşadığı alanda oldukça başarılı bir çalışma yaptık. Bunun dışında 12 bölgede doğal afet riski olan, kentleşmenin yenilenmesinin gerekli olduğu yerlerle ilgili olarak bir çalışma yaptık. Osmangazi'de alışveriş merkezleri, yolları, parkları ve konutları ile güzel bir yaşam alanı oluşacak. Prestiji yüksek bir proje hazırlattık. 800 konut yer alacak bu alanda" dedi.

DERELER BÜYÜK SORUN

23 mahalle ve derelerin riskli alan olarak belirlendiğini hatırlatan Başkan İça Kütahya'da hazırlıkların bitirildiğini ifade etti. Her şeyi önceden hazırladıklarını söyleyen Başkan İça en büyük sorunun ise dereler olduğunu vurguladı. Dereler ile ilgili olarak aldıkları mesafenin yeterli olmadığını belirten Başkan İça şöyle devam etti: "Derelerin ıslahını çözmemiz lazım. Bu derelerin 50 yıllık, 100 yıllık yağış periyotları var. Yaş itibariyle görmediğim kuru derelerin son iki üç yıldır coştuğunu gördük. Ben bu dereleri Kütahya'nın felaket habercisi olarak görüyorum. Bizim derelerimizin çok önemli feyezan debileri var. Ve biz bu derelerin üzerini kapatmışız. Bu derelerin olası bir felakete sebebiyet vermemesi için koruma taşkın alanlarının drenaj edilmesi ve gerekirse yataklarının değiştirilerek bu suların emniyetli şekilde Porsuk'a ulaştırılması gerekiyor." Belirlenen alanlarda dönüşümüne 17 Ağustos'ta başlanacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kütahya'da dönüşüm başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz