Türkiye'nin en iyi haber sitesi

M.KEMAL ÖZUĞUR: İnanmak ve inandırmak

Giriş Tarihi: 7.8.2013
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı resmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan rol çaldı. Eskişehir Atatürk Stadyumu'nun yerinin yeni stadyumun tamamlanmasından sonra "kent meydanı" olarak düzenleneceğini Başbakan Erdoğan açıklayacaktı. Bu açıklamayı da yeni stadyumun temel atma töreninde yapacaktı. Çünkü Eskişehir halkının neredeyse tamamının isteği bu yöndeydi ve iktidar böyle güçlü bir isteğe duyarsız kalamazdı. Özellikle de iki kez sandığın halkın önüne konacağı günler yaklaşırken.
***

Atatürk Stadyumu, Eskişehir'in gündeminden son yıllarda hiç düşmeyen bir konu. En büyük korku, yeni stadyumun inşaatını üstlenen TOKİ'nin bunun karşılığı kendisine geçecek bu alanı beton yığınına dönüştürmesi. AK Parti cephesinden yapılan ilk açıklamalar, bunun TOKİ'nin hakkı olduğu yönündeydi. TOKİ'nin sisteminde almadan vermek yoktu.Yeni stadyum için harcayacağı parayı, hatta daha fazlasını devralacağı 52 bin metrekarelik bu alanı değerlendirerek çıkartacaktı. Aksi düşünülemezdi bile.
***

Ama Eskişehir halkı öyle güçlü bir irade ortaya koydu ki, geri adımlar bir bir geldi. Önce AK Parti Eskişehir milletvekilleri Ülker Can ve Salih Koca topa girdi. "Bu alanın büyük bölümünün meydan olarak bırakılacağı, sadece TOKİ'nin yeni stadyum için harcayacağı parayı çıkartacağı kadar bir alanda yapılaşma olacağını" söylediler. Bunun anlamı açıktı. Söz konusu paranın geri alınabilmesi için ya beton kuleler yükselecek ya da rantı yüksek bir AVM yapılacaktı. Bu sözler kamuoyunu tatmin etmeyince söz sırası Büyükşehir için en güçlü adaylardan biri olarak geçen Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı'ya geldi; "Meydan" dedi, "Sadece meydan" olacak.
***

Söz konusu alan Odunpazarı Belediyesi bölgesinde olmasına rağmen bu açıklama da kuşkuyla karşılandı. Çünkü bu sözlerin daha yankıları sürerken İl Genel Meclisi AK Parti'li üyelerin oylarıyla Vilayet Fidanlığı'nı bedelsiz olarak Hazine'ye devretti. Bu, fidanlık veya yeşil alan olarak kalması şartıyla bağışlanan alanın imara açılmasının da yolunu açabilirdi.
***

İşte böyle bir ortamda, Milli Eğitim Bakanı Avcı bugüne kadar pek girmek istemediği, belki de bilinçli olarak uzak kalmayı tercih ettiği konuya daha fazla seyirci kalamadı. Atatürk Stadyumu'nun yıkılmasından sonra bu alanın üzerinde hiçbir yapılaşmaya izin verilmeden "Kültür Başkenti Meydanı" olacağını ilan etti. Onunla da yetinmedi, Vilayet Fidanlığı'nın da "Yeşil alan" olarak kalacağını vurguladı. Bunu çok açık ve kesin cümlelerle ifade etti. Ama, bakıyoruz Eskişehir kamuoyunu bu kesin sözler bile tatmin etmiş değil. Çok haksız da değiller.
***

Özellikle son yıllarda Eskişehirlilere verilen birçok söz hayata geçirilmemiş. Demiryolunun yer altına alınması uzamış da uzamış. Yeni stadyumun yeri belirlenirken bırakın yerel yönetimleri, bırakın Eskişehir halkını, Eskişehirspor'un bile görüşü alınmamış, temel atma töreni ertelendikçe ertelenmiş. Muhteşem bir gar binasından artık hiç söz edilmez olmuş. Şehir hastanesinin ihale süreci nedense bir türlü tamamlanmamış. İleri Teknoloji Üniversitesi TBMM'nin yeni yasama dönemine kaldı. O yüzden kamuoyu kent meydanı konusunda Sayın Avcı'nın da sözlerine şüphe ile bakıyor. Eskişehirli meslektaşlarımın önerisine sonuna kadar katılıyorum. Madem karar verildi, bunu TOKİ ile bir an önce "İmza" altına alın. Ve şunu düşünün. Sorun inanmayanlarda mı, inandıramayanlarda mı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M.KEMAL ÖZUĞUR: İnanmak ve inandırmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz