Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kral kızına şifa veren havuz

Giriş Tarihi: 14.8.2013

Arkeolog Mehmet Kadri Sayılgan'ın araştırmasına göre ilçenin simgesi Elbiz Havuzu, Bizans krallarından birinin Elbiz adlı kızının şifa bulması için yaptırıldı

Develili emekli müzeci ve arkeolog Mehmet Kadri Sayılgan tarafından yapılan araştırmada, ilçenin simgesi haline gelen Elbiz Parkı ve havuzuyla ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı. Araştırmaya göre Develi'nin tarihi simgesi olan Elbiz ve Köşkpınar mesire yerleri, asırlardır ilgi odağı olmuş.

KÖYDEN ÇIKARILDI

Ankara Vilayet-i Salnamesinde antik havuzların, Hükümdaran- i Sabıka-i Rum'dan birinin kızının ismi ile inşa edildiği ve kızının mesut olması için kaynak suyuna bir de kulübe yapıldığına dair kayıtlara rastlanıldı. 1922 yılında bu havuzda toplanan suyun, 1.5 saat mesafedeki Çomaklı Köyü'nden çıkarak, künklerle çeşmelere taksim edildiği belirlendi. Araştırmada suyu, yapılan taksimle içme suyu olarak da insanların kullandığına işaret ediliyor.

BURADA DİNLENİYORDU
Kayseri'ye 19.yy sonlarında gelen seyyah Henry Fanshawe Tozer'in yazdığı eserlerde de Elbiz ve havuzlar hakkında geniş bilgilere yer veriliyor. Eserde Roma ve Bizans dönemine ait olan Elbiz Havuzu'nun, Bizans krallarından birinin, Elbiz adlı kızı için imar ettirdiği ve hastalanan Elbiz'in bu havuzda şifa bulduğu anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral kızına şifa veren havuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz