Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelinlikte 80'li yıllar modası

Giriş Tarihi: 21.8.2013

Yıllarca sandıkta saklanılan gelinlik ve bindallılar gün yüzüne çıktı. Genç kızlar annelerinin gelinliklerini tadilat ettiriyor

Genç kızlar gelinlik ve kına elbisesinde 80'li yıllar modasına dönüyor. Yıllarca sandıkta saklanılan gelinlik ve bindallıları evlilik heyecanı yaşayan genç kızlar gelinlikçilere getiriyor. Annelerinin giydiği gelinliklerin aynısını giyen ya da tamir ettiren kızlar, nostalji yaşatıyor. Özellikle Kayseri'de son yıllarda ninelerin ve annelerin çeyiz sandıklarında sakladığı bindallı ve gelinlikler, yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı.

DANTELLİ MODELLER MODA

Nostaljik gelinliklere ilginin artmasıyla gelinlikçiler de modaya ayak uydurdu. Yıllarca sandıkta bekleyen gelinlikleri düğünlerinde giymek isteyen genç kızların getirdiği eski gelinlik ve bindallıları tamir eden esnaf, gelen siparişler üzerine nostaljik gelinlikler üretmeye başladı. 16 yıldır gelinlik ve nişan elbisesi üreten Bülent Akkaya, kına elbisesi ve gelinliklerin genellikle kiralandığını, bu yıl prenses ve dantelli modellerin moda olduğunu söyledi.

54 YILLIK GELİNLİK

Bu modellerin 20 yıl önceki modeller olduğunu ifade eden Akkaya, "Bazı genç kızlar gelinlik satın almak veya kiralamak yerine annelerinin sandıktaki gelinliklerini giymeyi tercih ediyor. Ninelerin ve annelerin çeyiz sandıkları, bir dönem giyilen ve bugün moda haline gelen kıyafetlerle dolu. Son iki yıldır geriye doğru gidiş var. Genç kızlar artık kararlarını nostaljik elbiselerden yana kullanıyor. Evlenmek üzere olan bir genç 54 yıllık gelinliği getirip tamir ettirdi" dedi.

YÜZDE 75'İ KİRALIYOR
Gelinlik, kına ve nişan kıyafetlerinin zor ve zahmetli bir süreç sonunda hazırlandığını söyleyen Bülent Akkaya, genellikle yeni evlenecek çiftlerin gelinlikleri satın almak yerine kiralamayı tercih ettiğini belirtti. Gelinliklerin fiyatlarının işlemesine göre 200 lira ile bin 500 lira arasında değiştiğini dile getiren Akkaya, Osmanlı döneminin gelinlik kıyafetlerinden bindallıyı ise 75 ile 200 lira arasında kiraladıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelinlikte 80'li yıllar modası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz