Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaidesi Ağırnas'tan saati Almanya'dan

Giriş Tarihi: 21.8.2013

2. Abdülhamit'in vatandaşların zamanı öğrenmesi için yaptırdığı saat kulesi, 107 yıldır durmaksızın çalışıyor

Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan ve 1906 yılında yapılan saat kulesi, 107 yıldır çalışıyor. Saat kulesindeki makinenin bakımını 33 yıldır sürdüren Kayseri Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (KESOB) ve Kayseri Saatçiler Odası Başkanı Mustafa Alan, Sultan Abdülhamit'in emriyle Kayseri'ye yaptırılan kulenin 107 yıldır durmaksızın çalıştığını söyledi.

2. ABDÜLHAMİT YAPTIRDI

2. Abdülhamit'in insanların zamanı öğrenebilmesi için Osmanlı topraklarındaki önemli merkezlere saat kuleleri yaptırdığına dikkat çeken Mustafa Alan, bu merkezlerden birinin Kayseri olduğunu söyledi. Eskiden kolda ya da cepte saat olmadığını ifade eden Alan, "Saat kulesinin makinesi Almanya'nın Leipzig kentinde yapıldı. Kurmalı, şakülle, ağırlık sistemiyle çalışıyor. İçinde bir tane makine var ama kulenin 4 bir tarafındaki kadranda zamanı gösteriyor" dedi.

"HAFTADA BİR KURULUYOR"
Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin envanterinde bulunan saat kulesinin bakımını periyodik olarak haftada bir düzenli olarak yaptıklarını belirten Mustafa Alan, kurmalı saatin haftada bir kurulması gerektiğini söyledi. Alan, kulenin bakımı için Büyükşehir Belediyesi'nin Saatçiler Odası'na belirli bir para ödediğini ve kendilerinin de bakımını yaptığını kaydetti.

'OK İŞARETİ BULUNUYOR'
Mustafa Alan, makinesi Almanya'dan gelen saat kulesinin taşları Ağırnaslı taş ustalar, yapısı ise Tavlusunlu Salih Usta tarafından yapılmış. Tarihi saat kulesi, Kayseri Kalesi, Bürüngüz Cami ve Hunat Hatun Külliyesi ile birlikte şehrin sembolü haline geldi. Yüksekliği 10 metreyi buluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaidesi Ağırnas'tan saati Almanya'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz