Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmin gözdesi Yeşilhisar'a gezi

Giriş Tarihi: 25.9.2013

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, turizm ve doğa harikalarıyla ünlü Yeşilhisar'a inceleme gezisi gerçekleştirdi. İlçeyi karış karış gezen Vali Düzgün, vatandaşların sesine kulak verdi

Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ün inceleme ve değerlendirme gezileri kapsamındaki son durağı, turizm ve doğa harikalarıyla ünlü Yeşilhisar ilçesi oldu. Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar'dan ilçenin genel durumu hakkında brifing alan Vali Düzgün daha sonra hayırsever Necati Kurmel tarafından yapımı başlatılan meslek yüksekokulu inşaatının fiziki durumunu yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

SOĞANLI KÖYÜ'NÜ GEZDİ

Kapadokya'nın Kayseri sınırları içinde yer alan Soğanlı Köyü'ne de giden Vali Orhan Düzgün, burada Soğanlı bebekleri yapıp satan yöre kadınlarıyla buluştu. Bebeklerle ilgili Köy Muhtarı Mustafa Ablak'tan bilgiler alan ve yöre kadınlarının taleplerini dinleyen Düzgün, profesyonel bir bakış açısına ihtiyaç duyulduğunu belirterek şunları kaydetti:

KOOPERATİF ÖNERİSİ
"Soğanlı bebeklerinin tüm Türkiye'ye yayıldığını biliyoruz ama daha çok bu yayılım amatör ruhla yapılıyor. Bunu kooperatifleştirmeliyiz. Profesyonelce, biraz daha güzel ambalajlarla sunduğumuz taktirde daha organize pazarlama olduğu taktirde bölge turizmi daha da gelişebilir. Yöredeki kadınların, çocukların hatta erkeklerin bile evde bu bebeklerden yaptığını biliyoruz. Onların emeklerini daha iyi bir şekilde değerlendirilebilmesi için bunları yapmamız gerekiyor."

OFF ROAD'U BAŞLATTI
Antalya'dan başlayan ve toplam 2 bin 300 kilometre sürecek Off Road Rallisi'nin Kapadokya etabının startını da veren Vali Düzgün, 7 farklı ülkeden 40 yarışçının katıldığı organizasyonu gerçekleştiren Trans Anatolia Grup Başkanı Orhan Çelen'den etaplar hakkında bilgiler aldı. Düzgün, St. George'nin mezarının bulunduğuna inanılan ve bu yönde Brezilyalılar'ın anıt yaptırılması yönünde proje geliştirdiği Yeşilhisar'ın Güzelöz Köyü'nü de gezerek anıtın yapılması düşünülen Güzelöz Köyü sakinleri ile görüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmin gözdesi Yeşilhisar'a gezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz